Haftalık Harçlık ve Alışveriş Masrafı – İngiltere’de Dil Eğitimi

Haftalık Harçlık ve Alışveriş Masrafı – İngiltere’de Dil Eğitimi

En çok merak edilen konulardan biri olan İngiltere’de haftalık harçlık ve alışveriş masraflarına bir göz atalım istedim. Bu yazı fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak ve toplam bütçe hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle haftalık harcamalar tamamen kişinin inisiyatifinde olmakla birlikte kişinin sosyal alışkanlıkları ve davranışlarına bağlıdır.

Not: Masraflar ve harcamalar tamamen Manchester şehri için geçerlidir. Sigara kullanmadığım için bu bana büyük avantaj sağladı çünkü burada en pahalı şey sigara, 5 ila 12 pound arasında değişiyor.

Konaklama

Burada en önemli değişken faktör konaklama seçeneğinizin nasıl olacağıdır. Merak etmeyin! Her konaklama tipine göre örnekler vereceğim.

Aile yanı konaklama

Not: Öncelikle şunu belirtmek isterim, aile yanında yemeksiz konaklama alıyorsanız bazı aileler size mutfaklarını kullandırtmak istemeyebilirler ya da sizden ekstra para talep edebilirler. Bunun için karar verirken lütfen gerek okul gerek aile ile konuşun ve durumunuzu belirtin.

Bu konaklama tipinde yukarıda belirtmiş olduğum şartlar geçerli olup yemekli konaklamaya vereceğiniz ekstra 20-30 pound’u mutfak masrafına ayırabilir hem akşamları yemek kaçırmış olmazsınız hem de cebinizden zaruri ekstra yemek parası çıkmamış olur. Tabi sabah kahvaltıları da kafanıza göre olur.

Bunlarla birlikte cep harçlığınız ortalama 10-30 pound arası düşecektir. Çünkü zaruri olan harcamalarınız azalacak(ekstra dışarda yemek vb. masraflarınız yani).

”Oda kiralama” konaklama seçeneği

Ben en çok bu konaklama tipinde tasarruf ettim ve en rahat, en stressiz günlerim bu konaklama tipinde geçti.

Bu tip konaklama seçeneğinde ekstra öğlen yemek masraflarından kurtuluyoruz çünkü sınırsız olan otobüs kartımız ile para ödemeden evimize gidip öğlen yemeğimizi daha önceden haftalık olarak alışverişini yapmış olduğumuz mutfağımızda ister bolognese soslu makarnamızı, ister tanesi 1 pound’a almış olduğumuz pizzadan 3 adetini, ister pilav yanında tavuk filetomuzu yapıp afiyetle yedikten sonra tekrar arkadaşlarımız ile buluşabilir hatta ve hatta ortak bir bütçe yapıp onları da ekstra öğlen yemeği masrafından kurtarıp evinize davet edebilirsiniz. İlaveten böyle bir şey yaparsanız daha fazla pratik yapma şansını da elde etmiş olursunuz. Unutmadan geceleri istediğiniz saatte eve gider, istediğiniz saatte yemek yersiniz. Bu da sizi ekstra akşam yemeğini dışarıda yemekten kurtarır.

Kısacası, 35-40 pound sizin 10-12 günlük mutfak masrafınız olur.

Ulaşım

13 pound 1 haftalık sınırsız otobüs bilet ücreti. Bu bileti istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Manchester’ın iki ana otobüs kalkış noktası bulunur. Bunlardan biri şehir merkezi diyebileceğimiz Piccadilly Gardens, diğeri ise Shudehill. Piccadilly, bütün otobüslerin kalkış noktasıdır.

Yemek

Evde sabah kahvaltı seçeneği olmasına rağmen kornfleks adlı verdikleri şey ile karnım doymadığından

2 pound x 5 muz + ufak bir sandwich

Manchester’da ASDA ve TESCO gibi büyük hiper marketler arasında ASDA daha ucuzdur.

6 pound x 5 öğlenleri Türk restaurantın da açık büfe sınırsız yemek ya da başka bir yerde aperatif bir şeyler ya da en iyisi evden hazırlanmış ufak bir tost yanında kola olabilir.

Eğlence

4.00 pound iki bira salı akşamları Footage (öğrenciler arasında popular olan bir mekan)

4.50 pound sinema (hemen hemen her çarşamba okul org. ediyor )

10.00 pound Tiger Tiger (eğlence mekanı Üni. partiler her perşembe) + 10 pound Taksi

3.50 pound her cuma okulun spor organizasyonu (ister katılırsın ister katılmazsın)

10 pound geldik Cumartesi akşamına Hard Rock Cafe (dünyaca ünlü bir yer birçok ünlü ismin eşyalarını görebilirsiniz) ya da başka bir eğlence mekanında soluğu alabilirsiniz Revulation tavsiyem olur.

Hemen hemen her 3 günde bir arkadaşlar ”hadi takılalım” dediği için evde kaçan akşam yemeği yerine cebinden kaçan ortalama 6.00 £.

Hafta sonları okulun düzenlemiş olduğu yakın şehirlere geziler var isteğe bağlı olup, isterseniz arkadaşlarınız ile kendinizde bir organizasyon yapabilirsiniz. Ortalama okul ile giderseniz Liverpool gezisi 35 pound kendi imkanlarınız ile giderseniz 30 pound yani okul çok fazla bir kar amacı gütmüyor.

Pazar günü de biraz dinlenelim 🙂

Yemek ve Eğlence Toplam: 121 pound. Eğer geziye de giderim derseniz 155 pound.

Bu fiyatlar ortalama olup istenirse aynı şeyler 20 ila 30 pound arasında değişen bir meblağ ile daha fazlası da yapılır.

*Bu içerik Furkan Fayetörbay tarafından güncellendi.

YAZAR HAKKINDA
Onur Tütüncü

1988 ılık bir ağustos sabahının 24'unde dünya'ya geldim peşi-sıra devam eden 6 yıl pek bir şey hatırlamamakla geçti. İlk ve orta öğretimimi izmirde üniversite eğitimimide muğlada tamamladım... Şu sıralar Ege üniversitesinde spor psikolojisi üzerine yüksek lisans yapmaktayım...