Hibesiz Erasmus ile Başa Çıkılır mı?

Hibesiz Erasmus ile Başa Çıkılır mı?

Erasmus başvuruları hazır başlamışken, hibe konusundaki tereddütlerimiz de arttı. Hibesiz Erasmus ile başa çıkılır mı, yapılırsa nerelerde yapılır? Birazdan sizinle bunlara değineceğiz.

O kısma geçmeden önce Ulusal Ajans’ın bu sene yayınladığı Erasmus hibe-ülke listesi şu şekilde;

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri – 500 €

Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan.

3. Grup Program Ülkeleri – 300 €

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya.

  • En çok tercih edilen ülkeler Almanya , Polonya , Romanya ve son zamanlarda popülerleşen İspanya gibi ülkeler hibe konusunda size oldukça yardımcı olan ülkeler.

Geçen sene 400 € olan ülkeler bu sene 500 € veren gruba girmiş durumda. Peki üniversitenize erilen hibenin dışında hibesiz gönderilen kısımda olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz? İnceleyelim.

Öncelikle ucuz Avrupa ülkeleri diye anılan Balkan ve doğu Avrupa ülkelerinde yaşam oldukça ucuz. Polonya ve Litvanya gibi ucuzlukla tanınan ülkelerde üniversite öğrenci popülasyonu yüksek olduğu için ülkenin kalabalık şehirleri ucuz. Bunun yanı sıra uluslararası üniversite öğrencilerinin oldukça fazla olmasından dolayı Türk restoranları ve fast food zincirlerinin çoğalması, ulaşmanın ucuzlaşması destekleyen unsurlardan bazıları.

Aylık 300 € hibeyle gideceğiniz bir ülke olsaydı eğer, aylık harcamanız asla 300 ile kalmayacaktı. Ne kadar ucuz olsalar da harcamanız gereken şeyler tahmin edeceklerinizden fazla. Ancak gezmekten tozmaktan ve farklı şeyler yapmaktan uzak bir insansanız 300 € ile çok rahat geçinirsiniz. Çünkü 3. grup ülkeleri konaklama , ulaşım ve günlük yaşam konusunda ekonomik açıdan oldukça uygun seçeneklere sahip. Örneğin ; Polonya‘da aylık yurt ve ev kiraları 100 Euro‘yu asla bulmuyor. Lükse kaçıp hostelde kalsanız dahi günlük hesaplamadan da olsa çok ucuza kalıyorsunuz. Geri kalan ihtyiaçlarınızın da bütçesini hibeye göre ayarlarsınız. Yani 3. grup ülkelerinde hibesiz Erasmus yapmak ortalama olarak İstanbul ya da İzmir’deki aylık harcamanızdan muhtemelen daha az bir parayla sizi geçindirecek.

Ama asıl mesele 1 ve 2. grup ülkelerinde hibesiz Erasmus yaparak nasıl idare edilir kısmı. Kuzey Avrupa ülkeleri birkaç günlük gezmelere bile cebimizi hayli yakan ülkeler. Bunun yanında hem öğrencilik hem Avrupa’nın pahalılığı bir aradayken hibesiz erasmus yapmak mı?

Evet, hibesiz Erasmus yapmak arkadaşlar. Size gelecek olan hibe bu sene 500 €. Bunun ortalama olarak 200 € kadarı konaklamaya gidecek olsa ve aylık olarak 50 € kadar da karnınızı doyursanız bile 250 € ortalama kadar cebinizde kalacak bu da günümüz borsasıyla 1000 TL’den daha fazla bir miktar. Yani İstanbul, Ankara ve İzmir gibi bir şehirde yaşıyorsanız Türkiye’de aylık harcamanız ortalama 1000-1500 arası olmalı. Ev kiraları yurt, yemek dahil bu parayı aşıyor bile olabilirsiniz. Ancak ilahi bir güç müdür bilmem ama Avrupa’da yaşamaya başlayınca alışveriş olayını 3. hatta 4. plana atmanız, az yiyip çok gezme mantığıyla hareket etmeniz kanınıza bir şekilde işliyor.

  • Hibesiz gitseniz bile ortalama 4000 TL gelire sahip bir aileden çıksanız ve ortalama aylık size kur bazında 300 € gönderecek olsalar hibesiz Erasmus yapmak size hem kilo verdirecek hem de rahatça yetecektir.

Tabi bazı şehirler ve ülkelerde durum biraz farklı. Belçika, Finlandiya, Norveç gibi ülkelere bakacak olursanız iş biraz değişebilir. Gitmeden önce bir işe girip aylık kazancınızı 50 € en az artıracak şekilde para biriktirseniz hiç fena olmaz. Zira eliniz kolunuz bağlanmasın bolca gezin.

Özetleyecek olursak; hibesiz gidiş geliş hakkında oldukça çok tereddütümüz var. Haklı olarak her şeyi düşünmek zorundasınız. Ancak bir uçak biletini hallettiğiniz sürece Avrupa’nın öğrenci dostu lokasyonları, uçak şirketleri , süpermarketleri sizin yanınızda. Ve unutmayın ne kadar Avrupa vatandaşı olsa da gelenler, yurtdışında okuyan diğer Erasmusluların da ucuza kaçtığını ve para konusunda çekimser davrandığını görünce çok daha rahat harcama yapacaksınız.

İyi eğlenceler şimdiden!

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü