İkinci Yabancı Dil Olarak Hangi Dili Öğrenmeli?

İkinci Yabancı Dil Olarak Hangi Dili Öğrenmeli?

İngilizce bilmenin ayrıcalık teşkil etmediği ve işverenlerin artık İngilizcenin zaten bilindiği kabul edilip ikinci ve üçüncü yabancı dil bilgilerine baktığı bugünlerde eminim hepimizin aklında ”İngilizce tamam ama başka hangi dili öğrenmeliyim?” sorusu yatıyordur. Eğer siz de bu konuda yol gösterilmesine ihtiyaç hissediyorsanız, ikinci hatta belki üçüncü bir dil öğrenmeyi çok isteyip hangisine başlayacağınız konusunda karar veremiyorsanız işte bu yazı sizler için! Mesleğiniz, hedeflediğiniz kariyer ve ilgi alanlarınız doğrultusunda şekillenebilecek ve önem sırası değişebilecek olan listemize hoş geldiniz!

Almanca

Türk eğitim sisteminde yetişen her birey, lise eğitimi boyunca büyük olasılıkla ikinci yabancı dil olarak Almanca dersi almıştır. Her ne kadar Türk eğitim sisteminde dil öğrenmenin etkililiği tartışılacak bir konu olsa da eğer lisede Almanca konusunda iyi bir temel attığınızı düşünüyorsanız ve Almanya’da olan akrabalarınızla vs. pratik yapabileceğinizi, oraya gidip yerleşebileceğinizi düşünüyorsanız Almanca mantıklı bir tercih olacaktır. Genelde zor bir dil olması ile bilinen Almanca, aslında gramer olarak zor olmayıp kelime ve aksan bazından zorlayabilir sizleri. Ancak unutmayın, bu gibi sorunlar her dil öğreniminde yaşanır!

Ayrıca eğer Uluslararası İlişkiler okuyorsanız, Almanya diplomatik açıdan güçlü bir ülke olduğundan; eğer İşletme, İktisat, çeşitli mühendislikler gibi bölümler okuyorsanız Mercedes, Audi gibi Alman markalarının bünyesinde, çalışmak için Almanca ön koşul olduğundan; eğer Uluslararası Ticaret, Lojistik gibi bölümler okuyorsanız Türkiye’nin en çok ticaret yaptığı ülkelerden biri Almanya olduğundan Almanca öğrenmeniz her açıdan karlı olacaktır.

Fransızca – İspanyolca – İtalyanca

Bu üç dil birbirine gramer ve kelimeler olarak çok benzemektedir. Birini öğrendiğiniz taktirde diğerini öğrenmeniz çok kolaylaşacaktır.

Fransızca, İngilizce’den önce dünya dili olması ile önemli. Ayrıca diplomatik anlamda Fransızca, İngilizce ile beraber uluslararası organizasyonlarda çalışmak için ön koşul. Bunun yanı sıra amacınız yalnızca turistik dahi olsa, bilseler dahi hiçbir şekilde İngilizce konuşmayan Fransızlara bir şey sormanız gerektiğinde Paris sokaklarında, Fransızcayı az çok bilmeniz dahi işe yarayacaktır. Genelde aksanı kullanmanın çok zor olması ile bilinir. Ancak ana diliniz olmadığı sürece zaten hiçbir dili tam olarak yerlisi gibi konuşamazsınız, yani bu sizi karamsarlığa götürmemeli!

İspanyolca, dünya çapında İngilizce’den sonra en fazla yerde konuşulan dil. Dolayısıyla İspanyolcayı öğrenmek günlük pratikte işinize çok yarayacağı gibi yine çok yaygın bir dil olması sebebiyle işverenler İspanyolca bilmeyi bir artı olarak kabul etmektedir. Hele ki Latin Amerika ile temasları olan bir işte çalışıyor ya da orası ile ticaret yapıyorsanız İspanyolca öğrenmek oldukça önemli.

İtalyanca akademik hayat ve iş hayatında çok gerekli olmasa da Fransızca ya da İspanyolca öğrenirseniz öğrenmeniz kolay olacağından bu dili üçüncü bir dil olarak düşünebilirsiniz. Onun haricinde İtalyan kuruluşlu şirketler ya da İtalya’da planladığınız geziler/yaşam için yahut gastronomiye ilginiz varsa ülkesi önemli bir mutfağı barındırdığından İtalyanca öğrenmek mantıklı olabilir.

Rusça – Arapça – Çince – Korece

Bu dillerin ortak özelliği alfabelerinin Latin alfabesinden farklı olması. Yani alfabe farklılığı bu dilleri öğrenme konusunda bariyer gibi görünse de sırf alfabesi ilginizi çekiyor diye dahi öğrenebilirsiniz. Hatta böyle bir durumda, sırf alfabesini okuyup yazabilmek dahi hem seyahatlerinizde size yardımcı olacak hem de ilerleyen zamanlarda o dili öğrenmek isterseniz büyük kolaylık sağlayacaktır.

Rusça alfabesi bakımından oldukça kolaydır. Kiril alfabesindeki belli sesleri bildiğiniz taktirde Kiril alfabesini kolayca okuyabilir ve yazabilirsiniz. Rusça öğrenmek ise özellikle Rusları çeken ülkemizde turizm alanında çalışanlar için mantıklı. Ayrıca diplomatik ve ticari anlamda da önemi bulunuyor.

Yine bolca Arap turistin ülkemizi ziyaret etmesi sebebiyle turizm/rehberlik alanında çalışanlar ve turistik yerlerdeki işletme sahipleri için Arapça bilmek büyük avantaj. Aynı şekilde Orta Doğu üzerinde çalışan akademisyenler için de oldukça önemli Arapça bilmek.

Çince, Çin’in gelişen ekonomisi ve global anlamdaki etkisiyle birlikte daha önemli bir hale gelmiş durumda. Eğer ekonomi alanında çalışmalar yürütüyorsanız ya da yatırımcıysanız hele ki bir de uzak doğuya ilginiz varsa mutlaka Çince’yi seçmelisiniz ikinci bir yabancı dil olarak.

TV dizileri ile Güney Kore’nin dünyanın çeşitli yerlerinde fanları oluşmaktadır. Sırf diziler ile geliştirmeniz mümkün diye ve de mütercim/tercümanlık bazında önemi arttı diye dahi öğrenebilirsiniz bu dili. Ayrıca Samsung gibi kurumsal şirketler bünyesinde çalışıyorsanız ya da çalıştığınız yer Uzak Doğu bağlantılı ise Korece öğrenmek çok büyük bir avantaj haline gelebilir!

Hangi dili seçerseniz seçin, gerçekten severek öğreneceğiniz ve yaşamınızda kullanma fırsatı elde edebileceğiniz dili seçmek çok önemli. Dolayısıyla iyi düşünüp karar verin, ne de olsa bir dili öğrenmek o dille yaşayıp onu iyice benimsemeyi gerektirir!

İlayda Bal


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

YAZAR HAKKINDA
Serap Aksoy

Mersin'de doğup, üniversite hayatına İstanbul'da devam eden; gezme aşkıyla dolu, kedi ve kahve müptelası biri. Yabancı diller ve kitap okumak en büyük hobilerim.

''Every accomplishment start with the decision to try!''