Erasmus İsveç Maceram

Erasmus İsveç Maceram

Uzun çabalarımın sonucunda bir anda kendimi medeniyet içinde bulduğum İsveç Erasmus maceramdan sizlere biraz bahsetmek istedim.

Yaşam

Neredeyse her öğrencinin hayali olan İskandinavya ülkelerinden biri olan İsveç’te, küçük bir şehir olan Trollhättan’da Högskolan Vast (University West) da Erasmus yapıyorum. Göteborg’a 1 saat mesafede 50bin nüfuslu bir şehir. Mültecilerin sıklıkla geldiği bir yer.

Ama tam bir İskandinav şehri. Yerlerde bir tane bile çöp yok, 70’li yaşlarında insanların, taytlarını giyip, köpekleriyle beraber sabah koşusu yaptığı, araçların siz geçene kadar durup sizi beklediği, insana saygının tavan yaptığı, insanlarının sıcaklığıyla havasının soğuğunu unutacağınız, ilaç gibi bir şehir. İstanbul’daki o kargaşadan, yoğun gündemden, trafikten, sıkışıklıktan bıkmış iseniz burada kesinlikle rehabilite olabilirsiniz!

Marketlerde, çoğu ürün diğer Avrupa ülkelerine göre pahalı. Fakat et, Türkiye’ye göre ucuz. Elektronik ve diğer birçok şey ortalamanın üzerinde fiyatlarda. Dışarda yemek hiç mantıklı değil eğer evden uzakta değilseniz.

Eğitim

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme son sınıfta 2. dönem için University West’i seçtim. Eğitim seviyesi, İstanbul Üniversitesi’nin en az 5 katı verimli. Dersler yoğun fakat dersle ilgili tüm materyale okulun sitesinden erişebiliyorsunuz. Hatta dersler kaydediliyor ve kaçırdığınız dersleri tekrar izleyebiliyorsunuz. Okul, tüm öğrencilerine 1 yıllık tüm Microsoft Office 2016 uygulamalarını ücretsiz olarak veriyor. Burada size gerçekten bir şeyler öğretiyorlar. Türkiye’deki gibi dersi geçmeye dayalı bir sistem değil, sizi geleceğe hazırlamaya dair bir sistem var. Sınavlar haftasonu olabiliyor, sınavda kahvaltı bile yapabilirsiniz, 5 saat süren finaller oluyor. Okuldaki herkes çok yardımsever ve iyi niyetli. Bütün sorunlarınızı çözecek bir service center’ları var ve inanılmaz işe yarıyor.

Eğlence

Gece hayatı, partiler, İsveçli kızlar… Bir internet virali var, expectations vs reality (beklentiler ve gerçekler) diye. İsveç’te ikisi de aynı. Yani buraya gelmeden aklınızda Erasmusla ilgili hayal ettiğiniz ne varsa hepsi gerçek 🙂 Evde oturduğum ve partisiz geçirdiğim bir hafta sonu olmadı. Ev partileri ve gece kulüpleri Türkiye’dekiyle kıyaslanamayacak düzeyde bir eğlence sunuyor. Fakat bunun bedeli çok yüksek fiyatlar. Normal bir gece kulübünde, 1 bira 6 euro! Almanya’da 1 bira 1 euro dan daha az. Fakat predrinking yapıp bu sorunu da aşabilirsiniz.

Genel olarak

Hayatımın en iyi dönemi diyebilirim. 2 ay sonra dönecek olmam ne kadar üzücü olsa da, en eğlenceli dönemimi yaşıyorum. Buraya gelmek için ortalamamı yükselttim para biriktirdim, bir sürü evrak, başvuru bürokrasisi derken, bir anda medeniyetin içinde buldum kendimi. Sizlere tavsiyem, eğer eğlenmeyi seviyorsanız, eğer kendi kabuğunda yaşayan birisi değilseniz ve fırsatınız varsa, kesinlikle ve kesinlikle burayı tercih edin.

YAZAR HAKKINDA
Burak Yılmaz