Erasmus Öğrencisinden İspanya İncelemesi

Erasmus Öğrencisinden İspanya İncelemesi

5 ay boyunca Erasmus+ programıyla İspanya’da edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Güzel havasından, hareketli sosyal yaşamına, mükemmel bir mutfaktan, arkadaş canlısı halkına, zengin tarihi ve kültüründen, Akdenize uzanan yemyeşil doğasına..

Yaşam

İspanya da ülkemiz gibi bir Akdeniz ülkesi olduğu için, kendimi ‘gurbette’ hiç hissetmemiştim. Bir şeyler hep tanıdık geliyordu bana.  Zaten dış görünüşlerimiz de aşağı yukarı aynı olduğu için beni İspanyol sanan çok oluyordu.  Dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü, Avrupa’da Fransa’dan sonra ikinci ülkedir.

Siesta kültürleri olduğu için öğlen bir kafeye giderseniz, size aşçı siesta yapıyor diyebilirler, başıma gelmişti. Pazar günleri tüm marketler kapalı, o yüzden alışverişinizi mutlaka cumartesiden yapın.

İspanya’nın meşhur tapasını yemeden dönmeyin!

Eğitim

Nasılsa yabancı öğrenciyim, kolay geçerim gibi şeyler düşünmeyin. En azından benim okulumda, erasmus olmak bir şey değiştirmiyordu. Normal bir İspanyol öğrenci gibi davranıyorlardı. Aslında olması gereken de bu, ama böyle olmasını istemiyorduk elbette.

Öğretmenler dışında İngilizce konuşan çok yoktu. Bu yüzden İspanyolca öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Halk İngilizce konuşmuyor, haklılar da. Kendi ana dilleri dünyada en çok konuşulan 2. dil. Gitmeden önce İspanyolca öğrenmeye başlayın. Çünkü diğer ülkelerden gelen öğrenciler de İspanyolca konuşuyordu kendi aralarında. Eğitim sistemi çok güzeldi, fakat sınav sistemi İstanbul’da alışık olduğumdan farklıydı. Bu yüzden hocalarınızla iletişim halinde olun.

Konaklama Seçenekleri ve Kolaylığı

Ben evde kalmıştım. Bir İngiliz, bir İtalyan ve ben. Avrupa’da yurtlarda, evlerde ya da hostellerde kızlı erkekli kalınıyor, kimse sorun etmiyor. Siz istemiyorsanız gitmeden önce bunu da sormayı unutmayın. Fakültem şehir merkezinde olduğu için çok yakınında bir evde kalıyordum, şehrim de küçük olunca her yere yürüyebiliyordum. Yaşadığınız şehre göre değişir elbette ama büyük şehirlerde oda kiraları 300-400 Euro olurken, küçük şehirlerde 150 Euro’ya da bulabilirsiniz.

Kültürel Aktiviteler

Ben Asturias’da yani İspanya’nın kuzeyinde yaşıyordum. Güney ise yılın çoğu zamanı güneşli olduğu için şubat ayında bile yüzebilirsiniz. İspanya’da şehrin orta yerinde plajlar bulunmakta, o yüzden çok iyi bir tatil yeri olabilir. Vaktiniz azsa ve büyük şehirleri gezmek istiyorsanız Madrid’i ikinci plana atsanız da olur, Barcelona çok daha güzel.

Bir ülkenin, geçmişin antik dünyası ile modern çağı arasındaki dengeyi nasıl kurduğuna şahit oluyorsunuz. Gotik ve Rönesans katedralleri bir tarafta, modern mimari eserleri diğer tarafta. Şehirlerin her tarafı heykellerle doludur. Flamenko izleme fırsatınız varsa mutlaka bu deneyimi yaşayın. Dansçıların o güzel renkli kabarık elbiseler içinde dans edişini izleyin. Bir saat nasıl geçti anlamamıştım.

Ulaşım

Büyük şehirlerde metro kullanmanızı öneririm. Özellikle Madrid ve Barcelona’da maddi açıdan en iyisi ve her yere de gidebilirsiniz. Daha küçük yerlerde gezinizi yürüyerek yapın, böylece ara sokakları görüp, tarihi ve kültürü hissedebilirsiniz. Şehirler arası ulaşımda trenler oldukça iyi ve hızlı. Otobüsler de aynı. Çok küçük bir ülke değil İspanya. Bir ucundan diğerine gitmek için uçak kullanmak zaman kazanmanızı sağlar. Bunun için de biletlerinizi erken almanızı öneririm.

Eğlence

İspanya şüphesiz ki, hem Avrupa’da hem de dünyada en çok keyfine düşkün insanların ülkesidir. Öğlen siesta yapıp dinlendikleri için akşam yorgun olmazlar, gece hayatları çok iyidir. Yıl boyunca birçok festival vardır, hem de her şehirde. Kostümlerini giyerler sabaha kadar eğlenirler.

Bira içmeyi sevmeyen biri olarak, İspanya’da Tinto de Verano (Yaz Şarabı) ile tanıştım, çok benzeyen fakat biraz farklı Sangria da oldukça güzel. Diğer Avrupa ülkelerine göre de ucuz olduğu için, 1-2 Euro’ya alkol alabilirsiniz. Tabi öğrenciler tarafından düzenlenen çok sayıdaki ev partileri de cabası.

Her kesime hitap eden yaşantılarından dolayı her gün farklı bir aktivite ve eğlence ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Güvenlik

Avrupa’da yaşadığınız için insana verilen değeri, kendi gözünüzle görüyorsunuz. O yüzden, tehlikeli bir durum yaşayacağınızı sanmıyorum. Ama yine de dikkatli olun.

Yalnız takılmaktan hoşlanıyorsanız akşamları yaya olarak şehir turu yapabilirsiniz. Akşam ya da gecenin herhangi bir saatinde sokaklarda gönül rahatlığı ile dolaşabilirsiniz.

Barcelona gibi büyük şehirlerde, çantanıza, cüzdanınıza dikkat etmenizi öneririm.

Son olarak, İspanya rüya gibi bir ülkedir, tadını çıkarın!

YAZAR HAKKINDA
Musa Umut Akdeniz DOĞAN

Merhabalar,
Ben Musa Umut Akdeniz Doğan. Mütercim Tercümanlık öğrencisiyim. İspanya'da erasmus yaptım. Seyahat etmeyi, dil öğrenmeyi, fotoğraf çekmeyi ve yemek yemeyi çok seviyorum :D
Sizlere yurt dışı eğitim hakkında deneyimlerimden ve gözlemlerimden, seyahat günlüklerimden bahsetmek istiyorum.
Umarım hoşunuza gider ve işinize yarayan faydalı bilgiler edinirsiniz.