İspanya’nın Cadiz Şehrinde Erasmus

İspanya’nın Cadiz Şehrinde Erasmus

Yaşam

3000 yıllık tarihi olan Cadiz şehrinin tarihi kısmında sokaklar labirenti andırır. 3-4 katlı taş binalardan oluşan tarihi evlerin odaları avluya bakar.

Akşam gün batımını seyredip, geceleri yıldızlara bakarak uyuyabileceğiniz teraslı binalardan oluşur eski Cadiz.

Merkezde bir halk pazarı vardır bu küçük şehirde. Turisti, öğrencisi, yaşlısı genci bu pazardan alışveriş yapar.

Pazarda okyanustan gelen taze somon, mezgit, karides, kalamar, ıstakoz ve midye gibi deniz ürünlerini çok uygun fiyata tüketip size bir ömür yiyecek miktarda B12 vitamini depolayabilirsiniz.

Dilerseniz güneşli teraslarda akşam şarap içerek dünyanın bambaşka yerlerinden gelen insanlarla yeni arkadaşlıklar edinebilir, hiç gitmediğiniz ülkeler ve güzel diyarlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

olvera-cadiz-spain-2

Eğitim

Cadiz Üniversitesi şehrin tam merkezinde bulunmakla beraber denize yürüyüş mesafesindedir. Öğrenciler sıkça derslere terlikle gelir, ders bitiminde bahçede bir bira yudumlayıp doğruca La Caleta plajına gider orada güneşlenir, verilen ödevlerin bir kısmını orada yapar. Daha sonra üniversitenin kütüphanesinde çalışmaya devam ederler.

Kütüphanede özel bilgisayar kullanma imkanınız vardır. Ayrıca, 2 hafta boyunca ödünç kitap alabilirsiniz.

Ders çalışmaktan bunaldığınız anlarda üniversitenin tam karşısında bulunan El Parque Genovés’e geçebilir oradaki rengarenk papağanlar, hafifçe akan su sesi eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Dilerseniz üniversitenin İspanyolca kurslarına yazılabilir İspanyolcanızı geliştirebilirsiniz. Cadiz şehrinde bol miktarda Latin Amerikalı öğrenci bulunur, yaz aylarında daha çok İngiliz öğrenciler şehre akın eder.

image-1-3

Konaklama Seçenekleri ve Kolaylığı

Cadiz’de her türlü konaklama bulunmakla beraber öğrenciler daha çok evlerde kalmayı tercih etmektedir.

Çok fazla yurt bulunmadığı için Erasmus öğrencileri genellikle üniversite panosundaki ilanlardan İspanyol öğrenciler ile tanışıp onlarla paylaşımlı bir dairede kalmaya çalışır. Üstelik böylece İspanyolcanızı geliştirebilirsiniz. Dilerseniz aynı evde bir İspanyol, Amerikalı veya farklı bir Avrupalı ile beraber kalıp her iki dilde de konuşup farklı yemek ve içecekler yapmayı öğrenebilirsiniz.

Kültürel Aktiviteler

Güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Cadiz’de dalış ve sörf aktivitelerin başında gelmektedir. Ayrıca, sahilde top oynayabilir, meydanlarda flamenko izleyebilir, koşu yapabilir, kışın üniversitenin spor salonundan faydalanabilirsiniz.

Turizm acenteleri ile konuşup çok yakın olan Cordoba, Granada, Sevilla gibi şehirleri ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz feribot ile Fas’a geçip çölde çadırda uyuyup develerle gezintiye çıkabilirsiniz.

cadiz-bike

Ulaşım

Şehir merkezinde pek araba bulunmaz. Bu nedenle herkes ulaşım için paten kayarken, bisiklete binenler de çok fazladır.

En yakın havalimanı şehre bir saat uzaklıktadır. Trenle yakındaki Endülüs sehirlerini özellikle 1 saat mesafede olan Jerez de la Frontera, 1.5 saat uzaklıkta olan Ronda ya da 2 saat uzaklıkta olan Sevilla’yı görebilirsiniz.

Madrid’e trenle 4 saat uzaklıkta olan Cadiz, uçakla da 1 saat mesafede bulunmaktadır. Evden çıkıp üniversiteye bisikletle gitmekse sadece 10-15 dakikanızı almaktadır.

Eğlence

Cadiz, karnavalı ile meşhurdur. Karnaval boyunca binlerce insan her gün bambaşka kostümler giyerek değişik maskeler takarak sokak sokak dolaşır ve bol bol alkol tüketirler. Bu nedenle 15 gün süren karnaval ve yapılan çılgın etkinlikler nedeniyle şehri alkol kokusundan ve kirlilikten tanıyamazsınız.

Semana Santa adlı kutsal hafta bir şölen havasında kutlanır. 1 hafta boyunca dini etkinlikler ve geçit törenleri şehre renk katar.

image-8-4

Güvenlik

Bu şehirde öğrenciyseniz dilediğiniz saatte eve dönebilir, sokaklarda özgürce dilediğiniz gibi giyinebilirsiniz. Herhangi bir önyargının olmadığı bu rüya şehirde kimse size bir şey demez.

Sadece diskolarda eğlenirken kaybolup sokakta uyumak zorunda kalan arkadaşlarınıza ve telefonlarınıza dikkat etmenizde fayda var.

YAZAR HAKKINDA
Turgut Benli

İspanyolca Öğretmeni, Ankara Üniversitesi - İspanyol Dili ve Edebiyatı mezunu