İngilizce Öğrenmede 5 Adım

İngilizce Öğrenmede 5 Adım

Ana dili İngilizce olmayan ülkelerde milyonlarca insan bu dili öğrenmek için büyük çaba sarf ediyor ve para harcıyor. Ancak hedefe ulaşmak için hem öğrencilerin hem de yetkililerin bazı yenilikler yapması gerekiyor. Öğrenciler öncelikle İngilizce’yi hayatının merkezine almalı ve ana dili gibi öğrenmeye çalışmalı. Bu doğrultuda bazı öneriler şöyle:

1. İngilizceyi ana diliniz gibi öğrenin.

Ana dili İngilizce olan bir insan hayatının doğal akışı içerisinde bu dili sırasıyla duyar, konuşur, okur ve yazar. Hayatın doğal akışındaki sıralama bu şekilde gerçekleşirken bir yandan da zamanla bu dört beceri iç içe geçer. Siz de İngilizce öğrenirken her yeni konuda sırasıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma yaparak hem bu dört becerinizi geliştirebilir, hem de konu içeriğini daha iyi kavrayabilirsiniz. Aynı konuda dört süreci yaşadığınız için de öğrenmeniz pekişir ve kalıcılaşır.

2. Hata yapmaktan korkmayın.

Ana dilinizde konuşurken dahi farkında olmadan birçok hata yaparsınız ama bu sizi kendinizi ifade etmeye çalışmaktan alıkoymaz. Türkçe’den çok farklı bir dil olan İngilizce’yi konuşurken hatalar yapmanız çok doğal. Bu cesaretinizi kırmamalı. Öncelikle önemsemeniz gereken nokta iletişim becerinizi geliştirmektir. İngilizce iletişiminizi geliştirdikten sonra sınav odaklı çalışmalar yapmanız gerekirse, o süreçte hatalarınızı düzeltmeyi zaten öğrenirsiniz.

3. Bildiğiniz ve bilmediğiniz her şeyi okuyun.

İçeriğini bildiğiniz konularda İngilizce metinler okuyun ve yayınlar izleyin. Örneğin ülkemizde olan biteni, İngilizce olarak yayınlayan Türk gazete ve televizyon kanallarından takip edin. Bunu yaptığınızda gündemdeki konuların içeriğini zaten bildiğiniz için İngilizce öğrenmeniz kolaylaşacak, hızlı ve verimli hale gelecektir. İngilizce öğrenme amacınız, bu dilde yayımlanan bilimsel literatüre ulaşmak olabilir. Bu durumda İngilizce’yi araç olarak kullanıp tüm dünyada yayınlanan sayısız İngilizce kaynağa erişerek hem belli bir bilim dalında derinlik kazanır ve asıl amacınızı gerçekleştirirsiniz hem de farkında olmadan İngilizcenizi geliştirirsiniz.

4. Kelime ezberleyin.

Parça parça öğrenmek yerine bütün içinde öğrenmek her zaman daha verimli olur. Tek tek sözcükleri Türkçe karşılıklarıyla ezberlemek geçici, yanıltıcı ve eksik bir öğrenme tekniğidir. Bunu yapmak yerine önce tek dilli bir sözlükten örnek kalıplar ve cümleler çıkararak kelime çalışın ve ardından kendi örnek cümlelerinizi kurun. Böylece kelime öğreniminiz kalıcı, doğru ve verimli olacaktır.

5. Film ve diziler izleyin.

Özellikle telaffuzunuzu iyileştirmek ve kelime dağarcığını zenginleştirmek amacıyla İngilizce dizi ve film seyretmeniz çok yararlı olacaktır. Bunu yaparken aynı film ya da diziyi önce altyazısız olarak izleyip kendinizi zorlayın sonra İngilizce altyazılı olarak tekrar izleyin.

kaynak : Hürriyet

İngilizce öğrenmek ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Ufuk Akar

Yurtdışı dil okulları ve eğitime dair her şey