İngiltere Vizesi Başvurusunda Önemli Değişiklik

İngiltere Vizesi Başvurusunda Önemli Değişiklik

İngiltere Konsolusluğu yaklaşık 5 yıldır güncelleme yapmadığı vize başvuru sisteminde değişikliğe gitti.

1. Daha önce sadece 1 yönetici hesabından birden fazla vize başvurusu yönetebilirken yeni sistemde her başvuran kişinin ayrı vize başvuru hesabı olmak zorunda. Bu durum tabi ki de vize danışmanlarının işini zorlaştıran bir durum. Danışmanlar her vize başvurusu yaptığı kişinin hesabına şifreyi kullanarak girmek ve takip etmek zorunda.

2. Bir başka değişiklik ise; vize sorularının bazılarının değişmesi. Mesela eskiden TC kimlik no sorulmazdı ama şimdi soruluyor.

3. Değişikliklerden göze çarpanlardan bir tanesi de form üzerinde değişiklik yapılabilmesi biraz kolaylaştırılmış. Formda Back butonu ile geri dönüp kolayca değişiklik yapıp kaydedebiliyorsunuz.

4. En önemli değişiklik ise tabi ki destekleyici vize başvuru belgelerinin randevu tarihinden en geç 24 saat önce taranıp teker teker sisteme yüklenmesi. Başvuran kişi bütün belgelerini tarayıp kendisi sisteme yüklemeli. Eğer yüklemezse ne yazık ki aracı firmaya 24 Pound ücret ödemek zorunda.

5. Ayrıca taranmış belgelerin sisteme yüklenmesinden sonra belgeyi kontrol edip, görüntüledikten sonra belgeleri sisteme gönderebiliyorsunuz.

6. Vize ücretlerinde herhangi bir artış yok. Eskiden olduğu gibi Adana, Antalya ve İzmir’den vizeye başvurmak İstanbul, Ankara, Bursa, Gaziantep’ten başvurmaktan daha pahalı (60 pound). O yüzden vizeye başvurmadan önce vizeye başvuracağınız şehri doğru seçmeniz gerekiyor. Vize ile ilgili tüyoları ve değişiklikleri ingiltereyigeziyoruz Instagram hesabında bulabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
İngiltereyi Geziyoruz

İngiltere Turist Rehberi (UK Tour Guide), Teacher of English