Neden İngilizce Öğrenemiyorum? | 7 Önemli Sebep

Neden İngilizce Öğrenemiyorum? | 7 Önemli Sebep

Hepimiz İngilizceyi biliyoruz fakat kağıt üzerinde. İngilizce sınavından çok yüksek puanlar dahi alsak herhangi bir turiste yol tarifi verebilecek kadar bile pratiğimiz yok. Bu durum daha çok İngilizceyi öğrenememekten değil, yanlış öğrenim teknikleri kullanmaktan kaynaklıdır. O zaman gelin bunun sebeplerine, yani neden İngilizce öğrenemediğimize bir göz atalım.

1. İngilizce öğrenmeye yanlış yerden başlıyoruz. (Gramer!)

Evet maalesef eğitim sistemimizden kaynaklı bir yanlış olsa da İngilizceye gramer öğrenerek başlayarak hata ediyoruz. Hangi birimiz anadilimiz Türkçeyi öğrenirken gramer kurallarını öğrenmeye başladı? Maalesef birinci kural dinlemek ve dinlediğini anlayarak bunu pratiğe çevirmektir. Bu yüzden kafamızı gramer kurallarıyla doldurup iş konuşmaya geldiği zaman tıkanıp kalıyoruz.

2. Yanlış yapmaktan korkuyoruz.

Bu korkuyu kırmanın tek yolu var. Kendinizi ifade edene kadar pes etmemek. İngilizce farklı dillerin birleşmesinden oluşmuş çok geniş bir dil. O yüzden sizin anlatmak istediğiniz şeyin daha kolay ve farklı bir yolu olabilir. Konuşmaktan korkmayın. Her sabah kalktığınızda aynanın karşısına geçip kendinize sorular sorup cevaplayın işe yarayacaktır. Kelimeleri ağzınızla seslendirmediğiniz sürece konuşmakta zorlanırsınız.

3. İngilizce öğrenmek için yurtdışına gitmeli düşüncesi.

Yurtdışına çıkma imkanınız varsa bunu değerlendirin. Fakat 2019 teknolojisinde dünya küçülüp cebimize kadar girdi. İstediğiniz anda istediğimiz kişiyle iletişime geçmemiz mümkün. Bu yüzden yabancı dil öğrenmek için yurtdışına gitmek şart değildir. Ayrıca pratik yapmak için Erasmus öğrencileri hazırda bekliyor.

4. Türk halkı olarak kolaya kaçıyoruz.

Evet, dilimizi ülkemizi seviyoruz fakat devletimize daha yararlı olabilmek için daha donanımlı global haberleri takip edip geride kalmamak için yabancı dil öğrenmemiz şart. Bu yüzden telefonlarınızı, bilgisayar programlarını İngilizce dilinde kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca çevrimiçi oyunları da yurtdışı sunucularında oynarsanız size büyük katkı sağlayacaktır.

5. Dizi, filmleri Türkçe dublaj veya Türkçe altyazılı izliyoruz.

Türkçe altyazılı yabancı dizi, film izlerken replikleri dinleyip alt yazıyla bağdaştırdığınız sürece İngilizcenize katkıda bulunur. Onun dışında sadece altyazıları takip ederseniz bir şey öğrenmeniz pek mümkün olmaz. Bu yüzden size önerim öncelikle çocuklar için olan çizgi filmleri izlemeniz olacaktır. Çünkü çizgi filmlerde her zaman çocukların anlayabileceği şekilde hem basit hem de daha yavaş seslendirme yapılır.

6. Dinlemiyoruz!

Yeni bir dili öğrenmenin birinci kuralı o dili konuşan kişileri dinlemekten geçer. Zamanla dinledikçe tekrarlanan kelimelerin anlamları kullanıldıkları yere göre beynimize işlenir ve mantığı yavaş yavaş oturmaya başlar. Fakat biz; nasılsa anlamıyorum mantığı ile hiçbir zaman kulak kesilmiyoruz. Size önerim internetten Podcastler bulup bunları düzenli bir şekilde kulaklığınızla dinlemeniz olacaktır.

Benim de takip ettiğim allearsenglish.com sitesinden 1000 den fazla podcasti ücretsiz bir şekilde dinleyebilirsiniz. Ayrıca IOS kullanıcıları telefonlarındaki Podcast uygulamasından AllEarsEnglish diye aratırlarsa Podcastlere ulaşabilirler.

7. Yeterince çalışmıyoruz.

Belki aramızda ne kadar çalışırsa çalışsın öğrenemeyen kişiler vardır. Onları hariç tutuyorum. Fakat kendimden de bildiğim üzere bir hevesle aldığımız kitaplarımızın sadece ilk sayfalarını kullanıp rafa kaldırıyoruz. Düzenli olarak günde 1 kelime ile 4 yıllık üniversite eğitimi sonunda tam 1460 kelime öğrenmiş olacaksınız.

Unutmayın! Eğer ”neden İngilizce öğrenemiyorum, ne yapmalıyım” tarzı bir düşünceye düşüyorsanız, İngilizce öğrenecek durumdasınız demektir.

İngilizce öğrenme ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Mahmut Gemici

Merhaba ben deniz 25 yıllık Mahmut GEMICI.
Antalya'da ilkokul ve lise eğitimimi tamamladıktan sonra Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğinden mezun oldum.
Mezun olduktan sonra 2017 yılında Amerika'ya geldim. Bilgi paylaştıkça çoğalırdan yola çıkarak Work and Travel ve Amerika'da öğrenci hayatı hakkında bu zamana kadar tecrübe ettiklerimi sizinle paylaşmaya çalışıyorum.