Nefes Almak İstiyorsan Bunu Okumalısın!

Nefes Almak İstiyorsan Bunu Okumalısın!

Gözünüz mucize şekilde çalışan bir fotoğraf ve video kayıt makinesi. Çözünürlük ve kalite en üst seviyede. Bu makine ile yeni kayıtlar yapıp güzellikleri keşfetmek varken neden duruyorsun. Neden? Sevmediğin şeyleri görüyorsun ve buna devam ediyorsun neden?Neden aynı filmi her gün izliyorsun? Ve başrol hiçbir şey yapmazken bu filmin nasıl güzel olmasını beklersin?

Başkalarının çektiği filmlere hayranlıkla bakmaktan sıkılmadın mı?

Bunun böyle olmasını istememene rağmen neden buna devam ediyorsun? Makine gün geçtikçe eskiyecek. Hayır hayır dostum sen bunu istemiyorsun. Sen güzel olanı istiyorsun. Gezmek istiyorsun, yeni arkadaşlar, nefes almak istiyorsun, görmek, sevmek istiyorsun. Peki bunun için ne yapıyorsun?

Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.

demiş St. Agustine. Kitaplar güzeldir filmin vermediği şeyi verir, şarkının enstrümantal müzikte hissettirmediği gibi. Bu iki türde de benzer bir özellik var. Her ikisi de bazı şeyleri size bırakır. Enstrümantal müzik sözler olmadığı için nasıl hissetmen gerektiğini sana bırakır ve sözleri sen yazarsın. Kitapta ise sen kurgularsın, hayal gücünle donatırsın o kitabı. Soundtrackını sen tasarlarsın yönetmen sensindir.

Peki neden kitap okurken zevk alırız, çünkü o karakterin yerine kendimizi koyarız. O anı başımızdan geçmiş gibi yaşarız. O kişiye biz aşık oluruz. O dağa biz tırmanırız ve denizde biz yüzeriz. Ama ben artık kendi kitabımı istiyorum ve sen de öyle. Artık hissetmek yerine yaşamak gerekiyor. Ben olsaydım dediğin yerlerde sen olacaksın ve içinden geldiği gibi yaşayacaksın. Kalp atışın hızlanacak ve bu hoşuna gidecek. O kitapta aşık olduğun kişiyi bulacaksın, o denizde yüzeceksin ve o zirveye sen ulaşacaksın. Plan yapmaya bir son ver. Bütün bir hayatı yapmak istediklerini planlayarak geçirmek üzeresin.

Size daha önce duyduğunuz ve çevrenizde olan bir gencin hikayesini anlatacağım.

Bu genç çok para kazanmak istiyordu bunun için bir guruya gitti. Guruya seninle aynı seviyede olmak istiyorum dedi. Ve Guru dedi ki eğer benimle aynı seviyede olmak istiyorsan, seninle yarın sabah 4’te sahilde buluşacağım. Adam dedi ki ben para kazanmak istiyorum yüzmek değil. Guru da dedi ki eğer para kazanmak istiyorsan, benimle yarın sabah 4’te buluş. Sonrasında genç sabah 4’te oradaydı. Çok enerjikti ve takım elbisesi vardı üzerinde. Yaşlı adam gencin elini tuttu ve ”Ne kadar çok başarılı olmak istiyorsun?” diye sordu. Genç gerçekten çok dedi. Guru o halde suya gir dedi. Ve kendisi denize girdi bel seviyesine kadar gitti.

Genç, sana para kazanmak istediğimi söyledim nasıl yüzebilirim diye sormadım dedi. “Cankurtaran olmak istemiyorum, para kazanmak istiyorum.” Guru genci suya soktu. Hadi biraz daha gel dedi. Genç gitti. Su omuz seviyesindeydi. Guru hadi biraz daha gir dedi. Su ağız seviyesindeydi. Genç ben çıkıyorum bu adam çıldırmış dedi. Yaşlı dedi ki “senin başarılı olmak istediğini sanıyordum?”. “Evet istiyorum” dedi. Yaşlı o halde buraya gel dedi. Gencin kafasını aldı ve suyun içine sokup bekledi. Genç direnemedi kafasını çıkartmak için sadece dayanmaya çalıştı. Yaşlı adam, genç kendinden geçmeden onu sudan çıkardı. Gence sordu “Suyun altındayken ne yapmak istedin?” genç “nefes almak” dedi. Gence şunu dedi “Nefes almak istediğin kadar başarmak istediğin zaman işte o vakit başarılı olacaksın.” Artık nefes almamız gerek! İstediğimiz şeyi nefes almak istediğimiz kadar istiyorsak başarabiliriz. Sen nefes almak istiyor musun? O zaman başarabilirsin veya yemek yemek istediğin gibi istersen başarıyı, bunu başarabilirsin. Zamanın birinde herhangi birisi herhangi bir şekilde bunu başardıysa sende bunu başarabilirsin.

Gezip görmek istediğin yerleri sonraya bırakma. Hemen kalk, konfor alanını terk et ve yapmak istediğin şeyler için bir şey yapmaya başla. Hayal ettiğin hayatı başkalarının yaşayışını izlemeye son ver.

Seyahat et, yeni bir dil öğren, yeni insanlarla tanış, yeni hayata başla. Seni mutlu eden şeyin peşini bırakma! Onu hala bulamadıysan onu aramaya devam et..

Gezmek bir zamanlar insan ve evren arasında var olan uyumu tekrar kurar.

YAZAR HAKKINDA
Ömer Faruk Erensayın

EDUMAG Yazarı - İNAN VE BAŞAR.