Türkiye ve Yurtdışında Dil Öğrenmek Arasındaki 7 Fark

Türkiye ve Yurtdışında Dil Öğrenmek Arasındaki 7 Fark

Dil öğrenmek isteyenlerin aklını karıştıran en büyük soru işaretlerinden biri de nerede dil öğrenmek gerektiğidir. Ben de sizin için yurtdışında ve Türkiye’de dil öğrenmek arasındaki farklardan bahsetmek istiyorum. Biliyorum ki herkesin yurtdışına çıkma gibi bir imkanı olmuyor. Bu yüzden birçok kişi Türkiye’de bir dil okuluna gitmek zorunda kalıyor. Ancak yurtdışında dil kursuna gitmek gibi bir şansınız olursa size sunduğum sebeplerden ötürü değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

İyi okumalar!

1. Yurtdışında yabancı hocalardan eğitim alırsınız.

Öncelikle yurtdışında dil eğitimi alırsanız hocanız kesinlikle yabancı olacaktır. Yabancı olması demek de o hocanın dil üstünde hakimiyeti ve aksanı olması demektir. Türkiye’de -İngilizce’yi örnek olarak verirsek- bize dilin önce dil bilgisi kısmını sonra fırsat kalırsa konuşma kısmını öğretiyorlar. Türkiye’deki dil okullarında sadece dil bilgisini öğrenmek yetmediğinden, konuşma dersleri için ana dili İngilizce olan hocalar almaya çalışıyorlar.

2. Derslerde Türkçe duymaktan ve konuşmaktan kaçının.

İkinci olarak, yine hocalarla ilgili bir durum diyebileceğimiz bir sorunla karşı karşıyayız, dersi Türkçe anlatma. İngilizce dilini Türkçe konuşarak, Türk mantığını anlayarak öğrenmek imkansızdır. Bunun için derslerde hem hocaların hem de öğrencilerin Türkçe konuşması yasak olmalıdır. Fakat yurtdışında dil eğitimi alırken Türkçe konuşmanız neredeyse imkansızdır. Neredeyse diyorum çünkü orada illaki bir Türk’le karşılaşıyorsunuz. Siz siz olun yurtdışında Türkler’den uzak durun!

3. Yurtdışında günlük hayatınızda yabancı dile maruz kalırsınız.

Üçüncü olarak, pratik yapma konusunu ele alabiliriz. Türkiye’de dil eğitimi aldığınızda o dilin pratiğini yapmakta zorlanırsınız. Çünkü pratik yapabileceğiniz bir çevreniz olmuyor. Dersten çıktıktan sonra Türkçe konuşmaya başlarsınız ve günlük hayatınızı Türkçe devam ettirirsiniz. Ama yurtdışında hele ki dilin sık konuşulduğu bir şehirdeyseniz dersten çıksanız bile günlük hayatınızı devam ettirmek için o dili konuşmak zorunda kalırsınız. Ana dili İngilizce olan arkadaşlar edinin. Sürekli konuşarak hem akıcılığınız artar hem de İngilizceyi çok daha iyi öğrenirsiniz.

4. Türkiye’de eğitim alırsanız yabancı dili akıcı konuşmakta zorlanırsınız.

Akıcılık demişken, Türkiye’de yabancı hocadan dil öğrenseniz bile günlük hayatta sık sık kullanmadığınızdan dolayı İngilizceyi akıcı konuşmanız çok zorlaşır. Ama yurtdışında konuşmak zorunda kalacağınız için o dili daha kolay ve daha keyifli öğrenirsiniz. Tabi Türkiye’ye döndükten sonra akıcılık kazandığınız dilde bir yavaşlama olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü Türkiye’de İngilizceyi orada konuştuğunuz gibi konuşmayabilirsiniz.

5. Yurtdışında dil öğrenirken o ülkenin kültürünü yakından tanırsınız.

Yurtdışında dil okuluna gitmenin avantajlarından bazıları; o ülkenin – şehrin kültürünü öğrenmek, gezmek, yeni arkadaşlar edinmek. Bu konuyu örnekleyerek anlatmak istiyorum. Mesela Erasmus+ programıyla Polonya’ya gittiğimde, gider gitmez çeşitli etkinliklerle bize kültürlerini tanıtmaya çalıştılar. Yemekleri, yöresel dansları, dilleri her şeyiyle bizi oraya adapte etmeye çalıştılar. Dil okulunuz belki daha kısa sürecek olabilir ama eminim ki gittiğiniz okulda tanıştığınız insanlarla birlikte kültürünü, yemeklerini, dillerini öğreneceksiniz. Türkiye’de öğrenseniz, öğrenmeye çalışacağınız tek şey dilleri olacaktır. Çalışacağınız diyorum çünkü Türk mantığıyla o dili öğrenmekle o dili ana vatanından, ana dilini konuşan insanlardan öğrenmek dilin yanında pek çok şey öğretiyor.

6. Dil öğrenirken farklı şehirleri gezersiniz.

Bunların yanı sıra, farklı şehirleri gezme imkanınız olacak. Açıkçası sırf bu yüzden yurtdışında dil okuluna gidebilirim.

7. Yurtdışında dil öğrenmek daha zevklidir.

Yurtdışında dil öğrenmek zevkli bir şeyken Türkiye’de o dili öğrenmeye çalışmak eziyet haline geliyor. Çünkü, benim gördüğüm kadarıyla bir döngü oluşuyor. Şöyle ki, kursa gidiyorsunuz, derse giriyorsunuz, sonra ödev veriliyor, bir sonraki ders kontrol ediliyor, sınav yapılıyor falan derken insan o dilden soğuyor.

Ben dilin, ana dil olarak konuşulduğu ülkelerde – şehirlerde eğitiminin alınması taraftarıyım. Umarım size vermiş olduğum bilgiler yeterince faydalı olur. İyi günler dilerim!


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

Yabancı dil ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Başak Pırıl Gökayaz