Uzun Uçuşlarda Rahat Seyahat Etmeniz için 8 İpucu

Uzun Uçuşlarda Rahat Seyahat Etmeniz için 8 İpucu

Gerek dil öğrenimi gerekse üniversite ve yüksek lisans programları için öğrencilerin tercihleri arasında Amerika, Kanada ve Avustralya’nın da bulunması yorucu ve yıpratıcı uçak yolculuklarını beraberinde getiriyor.

Bacaklarınızın karıncalanması, gözlerinizin kuruması ve koltukla ayrılmaz bir bütüne dönüşmeniz, bu uzun uçak yolculuklarında kaçınılmaz sorunlardan sadece birkaçını oluşturuyor. Eğer siz de dil öğrenmek ya da akademik programlara katılmak üzere uzun bir uçak yolculuğuna mecbursanız aşağıdaki ipuçlarına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Uçuş öncesi koltuk seçimi

Uzun uçak yolculuğu için check-in sırasında pencere kenarını tercih ederseniz, sürekli yol vermek için ayağa kalmak zorunda kalmazsınız. Ancak sık tuvalete gidiyorsanız veya uçak içinde yürüyüş yapacaksanız, koridor tarafını tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Mecbur kalmadığınız takdirde uçağın arka tuvalet bölümünden de uzak oturmanızı tavsiye ederiz.

Ne giymeliyim?

Mutlaka rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler giyin, bu pijama giyin demek değildir. Spor kıyafetler giymek, uzun yolculuklarda sizin rahatınız için olmazsa olmazlardan. Ayrıca ayaklarınız için spor ayakkabı ya da terliği tercih edebilirsiniz. Bu tercih, ayaklarınızın şişmesinin vereceği rahatsızlığı giderecektir.

Yeme-içme

Daha uçuşunuzu seçerken, günlük hayattaki yeme-içme ve tuvalet rutinlerinizi hesaba katmanız ilk önemli adım olacaktır. Uçuş esnasında da tuvalete gitmenizi artıracak çay, kahve gibi kafeinli içecekler yerine meyve suyunu tercih edin. Daha önce hiç yemediğiniz şeyleri ilk defa 10 saatlik bir uçuşta denemek akıllıca bir tercih olmayacaktır. Vücudunuzun su kaybını gidermek için ise aralıklarla su tüketebilir, alkol alımını da abartmamanızı öneririz.

Ah şu kulaklar !

Uçağın kalkış ve inişlerinde yolcuların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan en önemlisi basınç değişikliğinin neden olduğu kulaklardaki tıkanmadır. Hava basıncındaki değişikliklerin verebileceği rahatsızlığı azaltmak amacıyla yanınızda sakız veya şeker bulundurun. Uçuşunuzun son saatinde uyumamaya gayret edin ki rahatça esneyip, yutkunabilesiniz. ‘Val Salva Manevrası’ denilen burun deliklerinizi iki parmağınızla tıkayıp bir mendile yavaşça hımkırır gibi yapmanızın da basınç değişikliklerinin olumsuzluklarını ortadan kaldırabileceğini unutmayınız.

Her derde deva: Güzel bir uyku…

Uzun uçak yolculuğunda en rahat uyku pozisyonu için koltuğunuzu arkaya yatırın. Uçakta edindiğiniz battaniyenizi rulo yapıp dizlerinizin altına yerleştirin. Sırt ağrısı çekerseniz, yana dönmeniz ve battaniyeyi kalçanızla koltuk kolu arasına koymanız iyi sonuç verecektir.

Rahat bir pozisyon almak için yanınızda getirdiğiniz boyun yastıklarını da tercih edebilirsiniz. Son tavsiye olarak, özellikle ortada oturan öğrencilerimiz için, koltuk masasını kullanmanız da hem başınızı hem de nereye koyacağınızı bilemediğiniz kollarınızı yaslayarak rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Havalandırma

Uçak içerisindeki nem oranının düşük tutulması burun, boğaz ve gözlerinizde kuruluğa neden olabilir. Lens kullanıyor iseniz uçuş öncesinde gözlüklerinizle seyahat etmenizi öneririz. Bunun yanı sıra kafeinli içecekleri tüketmemeniz solunumunuz açısından oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

Hep duyardım, başıma geldi: Jet-Lag !

Uzun uçuşlarda jet-lag’tan kaçınmamız mümkün olmasa da etkilerini en aza indirgememiz mümkün. Bunun için, gideceğiniz yerin saatine göre yeme içme ve uykunuzu ayarlamaya seyahat sırasında başlayabilirsiniz. Yani Amerika ve Kanada’ya gidiyorsanız, gideceğiniz yere kadar uyanık kalmayı; Avustralya veya Türkiye’ye göre doğudaki bir ülkeye uzun yolculuk yapıyorsanız, yolculuk boyunca uyumayı denemelisiniz. Varılacak yere sabah ulaşılacaksa uçakta kendinizi o ülkenin saatine göre ayarlamanız jet-lag’ın etkilerini azaltacaktır.

Kabin egzersizleri

Uzun uçak yolculuklarında uzun süre hareketsiz kalmamaya özen gösteriniz. Koridorda yürümenin yanı sıra oturduğunuz yerde yapabileceğiniz vücudunuzu esnetme hareketleri de sizin rahatlamanızı sağlayabilecektir. Unutmayın, tıpkı yerde olduğu gibi gökyüzünde de hareketsizlik en büyük düşmanımız olacaktır.

YAZAR HAKKINDA
AktifEdu