Boston’da Çekilmiş 7 Efsane Film

Good Will Hunting (1997) (imdb 8.3)

McGuire, Will Hunting adlı bu gençteki yeteneğin farkındadır ve ona hayranlık duymaktadır. Nobel ödüllü profesörlerin bile çözmekte zorlanacakları problemleri kolayca çözen Will ise çıkardığı bar kavgası sonrası çarptırıldığı hapis cezasından kurtulabilmek için profesör McGuire’a ihtiyaç duymaktadır. Oscar ödüllerinde 9 dalda aday gösterilmiştir.

imdb.com/Good.Will.Hunting

The Verdict : Hüküm (1982) (imdb 7.8)

Frank Galvin (Paul Newman) kariyerinin dibine vurmuş alkolik bir savcıdır ve günahlarından arınabileceği son fırsat karşısına çıkmıştır. Savcı Frank Galvin’e (Newman) kimsenin kazanabileceğine inanmadığı bir tıbbi usulsüzlük davası verilir ve cesurca hastane ile anlaşarak davayı kapatmayı reddeder. Bunun yerine davayı ve tüm hukuk sistemini mahkemeye çıkartırlar.

imdb.com/The.Verdict

Mystic River (2003) (imdb 8.0)

Gizemli Nehir, 4 Dalda aday gösterilip 2 Adet oskar ödülü kazandı. Konusu » Jimmy Markum, Dave Boyle ve Sean Devine çocukluktan beri beraber büyümüşlerdir. Sakin bir yerde yaşayan üç arkadaşın durumları Dave’nin bir olaya karışmasıyla değişir. Aradan 25 yıl geçmiştir. Jimmy’nin kızı öldürülmüştür. Polis olan Sean, arkadaşından daha hızlı davranıp katili yakalamak zorundadır.

imdb.com/Mystic.River

Next Stop, Wonderland (1998) (imdb 6.7)

Erin (Hope Davis), aktirist erkek arkadaşı onu bırakıp kendini bir kızılderili kabilesi için hayır işlerine adadığından beri “Bay Doğru”yu arayan bir hemşiredir. Alan ise (Alan Gelfant) deniz biyoloğu olmaya çalışan bir öğrencidir ve bir yandan de New England Akvaryumu’nda çalışmaktadır ve aşka ayıracak zamanı yoktur. Ne var ki onlar birbirleri için yaratılmışlardır.

imdb.com/Next.Stop.Wonderland

The Friends of Eddie Coyle (1973) (imdb 7.6)

Eddie Coyle (Robert Mitchum) hapse geri dönmek üzeredir. Hapse girmemek için federallerle çalışmaya karar veren Eddie, onlara silah kaçakçılarının isimlerini vermek zorunda kalır. Ama aynı zamanda banka soygunu rehincilik yapan dostlarına kaçak silah sağlar. Bu ikilemden kurtulmak Eddie için ölüm kalım mücadelesi anlamına geliyor. George V.Higgins’in romanından uyarlanmış bir filmdir.

imdb.com/The.Friends.Of.Eddie.Coyle

Mystery Street (1950) (imdb 7.1)

imdb.com/Mystery.Street

Gone Baby Gone (2007) (imdb 7.7)

Oscar ödüllü oyuncu Ben Affleck’in ilk yönetmenlik denemesi olan Gone Baby Gone(Kızımı Kurtarın)’da, Boston yeraltı dünyasının en çirkin, en tehlikeli-belalı kesimlerinde kaçırılan küçük bir kız çocuğunu bulmaya çalışan iki dedektifin öyküsü anlatılıyor. Film, Mystic River’ın da yazarı olan Dennis Lehane’nin romanından uyarlanmıştır.

imdb.com/Gone.Baby.Gone

(Bonus) The Boondock Saints (1999) (imdb 7.9)

Çift yumurta ikizi olan Conner ve Murphy şehirdeki suçluları ortadan kaldırmak için birlik olmuş iki kardeştirler. Peşlerine düşmüş bir FBI ajanı ve işlerine çomak soktukları suçlulara rağmen, tanrıdan aldıklarını varsaydıkları bu görevi yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Karşılarına aldıkları suçlularla ciddi bir çatışma içine girmeleri an meselesidir.

imdb.com/Boondock.Saints

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018