Brighton’da Çekilmiş 7 Efsane Film

20,000 Days on Earth (2014) (imdb 7.5)

Bu dünyaya gelmiş en ilginç sanatçılardan Nick Cave’in 24 saatini anlatıyor. Nick Cave’in hem konu hem de başrol oynadığı film, sanatsal yaratım sürecine mahrem bir bakış atarken aynı zamanda bu dünyada yaşadığımız süreyi iyi kullanıp kullanmadığımızı sorgulamamızı da istiyor.

imdb.com/20.000.Days.On.Earth

Now is Good : Aşk Şimdi (2012) (imdb 7.2)

Tessa uzun süredir kanser hastasıdır ve doktorlar bu durumu artık kabullenmesi gerektiğini ve hastalığın ilerlediği için ölümü beklemekten başka bir şeyi olmadığını söylerler. Tessa hastanede can çekerek ölmektense son zamanlarını yapmak istediği şeyleri yaparak geçirmek ister ve bunun için bir liste düzenler. Ve Tessa’nın en iyi destekçisi ise Adam adında genç ve yakışıklı biridir. Amacı son günlerinde Tessa’ya destek olmak ve listeyi bitirmesini sağlamaktır.

imdb.com/Now.is.Good

Brighton Rock (2010) (imdb 5.8)

1960’lı yılları konu edinen filmde o dönemin mafyaları arasında olan acımasızlıkların birde işin içine aşkın karışması ile canlılık kazanıyor. Film, işlenen seri cinayetler ve psikopatça hareketleri olan seri bir katilin üzerinde odaklanmıştır. Bu katilin bir kadın tarafından korkusuzca ele geçirilmesi üzerine herkes şaşkın kalmıştır. Kadın, sevdiği için ölümü dahi göze alıp korkusuzca bu katilin ardına düştükten sonra kıskıvrak ele geçirir.

imdb.com/Brighton.Rock

Cassandra’s Dream : Cassandra’nın Rüyası (2007) (imdb 6.7)

Ailesine ait restoranda çalışan İan ile araba tamircisi Terry orta halli bir aileye mensup iki kardeştir. Sürekli zengin olma hayalleri kuran iki kardeşin durumu Terry’nin kumarda yüklü bir para kaybedip borca girmesi ile daha da çıkmaza girmiştir.

imdb.com/Cassandra’s.Dream

London to Brighton (2006) (imdb 7.0)

Gece yarısı saat 3:07’de iki genç kız Londra’da bir sokak tuvaletine apar topar dalarlar. Joanne yaşla dolu yüzünü yıkamaktadır ve üstü başı parçalanmıştır. Kelly’nin yüzü ise yara bere içinde kalmıştır. Duncan Allen ise banyosunda kan kaybından ölümün eşiğindedir. Duncan’ın oğlu Stuart babasını yeni bulmuştur ve cevap aradığı sorular vardır. Kelly’nin pezevengi Drek ise fellik fellik genç kızı aramaktadır yoksa tüm olup biten onun üstüne yıkılacaktır. Kelly ve Joanne önümüzdeki 24 saat boyunca hayatta kalma savaşı verecektir.

imdb.com/London.To.Brighton

MirrorMask : Aynalı Maske (2005) (imdb 7.0)

Sirkte cambazlık yaparak hayatını kazanan bir ailenin 15 yaşındaki kızlarıdır Helena. Ameliyat edilmek üzere olan annesini ve tüm bu olanları belki de kendi yarattığı fantastik bir dünyanın ya da o dünyadaki kahramanların gözünden görmeye başlar. O fantastik dünyada birbirlerine düşman iki kraliçe, garip maskeli varlıklar ve tuhaf yaratıklar gibi sıradan dünyaya ait olmayan şeylerle karşılaşır. Fantastik dünyasındaki kraliçelerden biri olan Beyaz Kraliçe de annesi gibi hastadır. Krallığının üstüne kara gölgeler düşmüştür.

imdb.com/Mirror.Mask

Me Without You (2001) (imdb 7.0)

Holly ile Marina çocukluktan beri en yakın arkadaştırlar ve ömür boyu arkadaş kalacaklarına yemin etmişlerdir. Kızlar büyüdükçe tarzları da değişir. Marina her şeyi denemeye açık, gözü kara bir kız olur çıkar. Oysa Holly, daha planlıdır. Hayatta hedefleri vardır. Marina, rock n roll ve kötü alışkanlıkların içinde bir hayat yaşarken Holy arkadaşından yavaş yavaş uzaklaşır. İki kızın artık tek bir ortak noktaları kalmıştır: Marina’nın kardeşi Nat ve Holly’nin bu gence duyduğu ilgi..

imdb.com/Me.Without.You

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018