Cambridge’de Çekilmiş 7 Efsane Film

Full Metal Jacket (1987) (imdb 8.3)

Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve savaş esnasında askerlerin başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

imdb.com/Full.Metal.Jacket

The Theory of Everything (2014) (imdb 7.7)

The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi), fizikçi Stephen Hawking hayatını ele alarak 2014’te çıkmış bir İngiliz dram-biyografi filmidir. Hawking’in 60′lı yıllardaki yaşamını, sağlığına ilişkin kötü haberleri aldığı dönemi ve hepsinden de önemlisi eşi Jane ile olan ilişkisini anlatan filmde Hawking’i, Les Miserables’dan hatırladığımız Eddie Redmayne canlandırıyor.

imdb.com/The.Theory.Of.Everything

Maurice (1987) (imdb 7.8)

1. Dünya Savaşı öncesi İngiltere’sinde, eşcinselliğin yasalara göre hapis cezası anlamına geldiği dönemlerdeyiz. Cambridge’de okuyan Maurice Hall (James Wilby), okulda Clive Durham (Hugh Grant) ile kurduğu arkadaşlıktan da öte ilişki ile kendini keşfediyor ve sonrasında ikiliyi toplum içinde kimlik arayışına sürükleyecek birliktelikleri gelişiyor.

imdb.com/Maurice

The Kings Speech (2010) (imdb 8.1)

Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan ‘Zoraki Kral (The King’s Speech)’, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmidir.

imdb.com/The.Kings.Speech

Elizabeth, The Golden Age (2007) (imdb 6.9)

Kraliçe 1. Elizabeth’in (Cate Blanchett) kuzeni olan İskoçya Kraliçesi Mary Stuart (Samantha Morton), İngiliz tahtını ele geçirmek için İspanya Kralı Philip (Jordi Molla) ile işbirliği içinde çeşitli planlar yapmaktadır. 1. Elizabeth’in sadık ve güvenilir danışmanı Sir Francis Walsingham (Geoffrey Rush), kraliçeyi komplolardan, tuzaklardan, suikastlerden ve tahttan düşürülmekten koruyabilmek için vargücüyle insanüstü bir çaba gösterir. İmparatorluğunu korumak için savaşa hazırlanmakta olan 1. Elizabeth ise macerapest ruhlu yakışıklı denizci Raleigh’e (Clive Owen) karşı hissettiği tutkulu aşk ile kraliyet sarayındaki görevleri arasındaki hassas dengeyi tutturmak zorundadır.

imdb.com/Elizabeth.The.Golden.Age

Chariots of Fire (1981) (imdb 7.3)

Ateş Arabaları filminde, 1924 Yaz Olimpiyatları’na katılan koyu dindar İskoç Hıristiyan atlet Eric Liddell ile ön yargıları aşmaya çalışan İngiliz Yahudi atlet Harold Abrahams’ın gerçek yaşamları konu edilmiştir.

imdb.com/Chariots.Of.Fire

The Other Boleyn Girl (2008) (imdb 6.7)

Mary Boleyn (Scarlett Johansson), on dört yaşında saf ve masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde Kral yedinci Henry’nin (Eric Bana) bütün dikkatini üzerine mıknatıs gibi çekmiştir. The Other Boleyn Girl Kralın sonsuz ilgisi karşısında tüm varlığı darmaduman olan Boleyn Kızı Mary’nin krala olan aşkı her geçen gün artarken, açıkca yaşanan bu aşkın beraberinde sarayın taçsız kraliçesi olarak haremin bir elemanı olarak görülmeye başlanır. Zamanla kralın ilgisini yitirmeye başlayan Mary, karşısında rakip olarak kardeşi Anne (Natalie Portman)’i bulacaktır. Böylece aralarında zorlu bir rekabet başlayacaktır.

imdb.com/The.Other.Boleyn.Girl

 

 

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018