Erasmus Yapabileceğiniz Şehirleri İşleyen 10 Etkileyici Film

L’Auberge Espagnole – Barselona (2002 – imdb 7.3)

Xavier, İspanyolca öğrenmek için Barselona’ya gelir ve değişik ülkelerden 6 gencin yaşadığı bir eve yerleşir. Farklı kültürlerden gelen gençler birlikte yaşamaya başladıkça birbirlerini daha yakından tanıyacaktır. Her ne kadar konuştukları dil farklı olsa da, aşk ve dostluğun evrensel dilinde birleşerek özel ilişkiler kurarlar.

imdb.com/İspanyol.Pansiyonu

El Dia de la Bestia – Madrid (1995 – imdb 7.5)

Kehanetlerin bir bir gerçekleştiğini fark eden basık bir rahibin, şeytanın Noel’de dünyaya ineceğini fark etmesi ve onu durdurmak için harekete geçmesi üzerine kurulu.. Rahibin şeytanı bulmak için seçtiği yol ise filmi benzerlerinden keskin çizgilerle ayıracak cinsten: Yapacağı kötülüklerle günahlarını çoğaltıp karanlığın efendisine ulaşmak!

imdb.com/Şeytanın.Günü

Goodbye, Lenin! – Berlin (2003 – imdb 7.7)

Yıl 1989 Doğu Almanya: Genç bir adam rejimi protesto eden bir gösteride tutuklanır. Bu sırada oradan geçmekte olan annesi olayları görür ve kalp krizi geçirip komaya girer. Aylar sonra Berlin Duvarı yıkılmış ve artık Batı Almanya diye bir şey kalmamıştır. İlerleyen günlerde anne komadan çıkmıştır ama hiç heyecan yaşamaması gerekmektedir. Bu yüzden oğlu Batı Almanya’yı annesinin gözünde hiç yıkılmamış gibi göstermek zorundadır.

imdb.com/Elveda.Lenin

Cabaret – Münih (1972 – imdb 7.9)

İngiltere’den Almanya’ya öğretmenlik yapmak niyeti ile gelen İngiliz yazar Brian, kabarede çalışan havalı dansçı Amerika’lı Sally Bowles ile dostluk kurar. Sally’nin dairesinde birlikte kalan ikiliye bir süre sonra zengin ve soylu bir Alman Max katılır. Bu üçlünün çizgi dışı ilişkileri devam ederken, ülkenin yaklaştığı felaketi umursamayan ve bir kaçış arayışı içindeki kesim her akşam kabareye sığınarak gerçeklerden uzaklaşmayı tercih eder.

imdb.com/Kabare

To Rome With Love – Roma (2012 – imdb 6.3)

İtalya’da yaşamakta olan bir grup Amerikan ve İtalyan arkadaş grubunun hayatlarını değiştirecek deneyimlerini romantik ve eğlenceli bir yol ile seyirciye aktarmaktadır. Şehirde yaşanan aşk hayatını kimi zaman bir turistin kimi zaman da bir yerlinin hayatından anlatmaktadır.

imdb.com/Romadan.Sevgilerle

The Tourist – Venedik (2010 – imdb 6.0)

Hikaye, kırık kalbinin acısından kurtulmak için İtalya’ya giden Amerikalı bir turist, Frank’in etrafında şekilleniyor. Olağanüstü bir kadın olan Elise’in yoluna çıkmasıyla işler değişir. Ancak Elise’in onunla karşılaşması aslında tesadüf değildir. Arka planda Venedik’in nefes kesen manzaraları eşliğinde Frank, bir ilişkinin ardından koşarken aslında etrafında tehlikeli entrikaların döndüğünü fark eder.

imdb.com/The.Tourist

Happy Go Lucky – Londra (2008 – imdb 7.0)

imdb.com/Happy.Go.Lucky

24 Hour Party People – Manchester (2002 – imdb 7.4)

76 yılında Manchester’da Televizyoncu Tony Wilson bir Sex Pistols konseri deneyimi yaşar. Bir insanın dünyada başına gelebilecek en ‘iğrenç’ ve güzel deneyimlerden birinin sonunda, Wilson konserin de gazıyla arkadaşlarıyla birlikte bir plak şirketi kurmaya karar verir. Şirket Factory Records adını taşımaktadır.

imdb.com/24.Hour.Party.People

Midnight in Paris – Paris (2011 – imdb 7.7)

Evlenme planları yapan Gil ve Inez çifti, bir aile işi için Paris’e gelirler ve bu kaçamağın tadını çıkarmaya çalışırlar. Paris’te bulundukları süre içerisinde başarılı bir Hollywood yazarı olan Gil, şehrin büyüsüne kapılır ve evlendikten sonra burada yaşamak istediğini Inez’e söyler. Inez ise onunla aynı düşüncede değildir. Gil, gece yarısı Paris’i turlarken, Inez arkadaşlarıyla dansa gitmeye başlar. Şehir, Gil’i kendisine yaklaştırdıkça nişanlısını ondan uzaklaştırmaya başlayacaktır.

imdb.com/Midnight.in.Paris

Taxi – Marsilya (1998 – imdb 6.9)

Pizza dağıtım işini bırakıp bir takside işe başlayan Daniel tam bir hız tutkunudur. Bir gün polis memuru Emilien ile tanışır. O ehliyet sınavında başarılı olamamıştır ve suçluları yakalama konusunda hız tutkunu olan Daniel’den yardım ister. Şayet Daniel onlara yardımcı olmaz ise o muhteşem arabasına el konulacaktır. Daniel için dur durak bilmeyen bir macera başlamıştır.

imdb.com/Taksi

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018