İngilizce Dinleme Becerinizi Geliştirmenin 5 Kolay Yolu

İngilizce dinleme becerisi hakkında sizlere faydalı olacağını düşündüğüm bazı tavsiyeler paylaştım.

İngilizce dinleme becerisi neden önemlidir?

Yetişkinlerin iletişimde kullandıkları becerileri yüzdelik olarak ele alırsak, dinleme (listening) becerisi %45 oranında kullanılır. Bu konuşma becerisine kıyasla oldukça fazla bir rakamdır çünkü konuşma (speaking) %30 oranında, yazma (writing) %16 civarında ve okuma (reading) da %9 kadardır. Dinleme becerisinin önemi de buradan gelmektedir.

Yine de öğrenciler dinleme becerisine gerektiği önemi vermezler. Ancak bu konuda gözden kaçırmayı sadece öğrenciler değil, öğretmenler, okullar ve eğitim sistemleri de yapar. İşte bu yüzden dinleme (listening) becerisi dil eğitimi alanlar için en zor geliştirilen becerilerden birisidir.

İngilizce dinleme becerisinde karşılaşılan zorluklar

Bireylerin ikinci bir dilde (ve hatta bazen ana dilinde bile) konuşulanları anlamada karşılaştığı birçok zorluk vardır. Konuşmacı, konu, ortam ve dinleyici, bu zorlukların ana sebebi olabilir. Bu sebeplere katkıda bulunan öğeler arasında konuşmacının hızlı, ortamın gürültüsü, görsel ipuçlarının eksikliği (telefonda konuşmak gibi), dinleyicinin sınırlı kelime bilgisi, konuyla ilgili bilgi eksikliği ve bireysel sesleri ayırt edememesi sayılabilir. Bu gibi sebeplerin ortaya çıkardığı zorluklar karşısında dinleyicinin elinde pek bir şey gelmese de, İngilizce öğrenenlerin onlara yardımcı olmak için kullanabilecekleri birkaç beceri veya ‘strateji’ vardır.

İngilizce dinleme ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Sefa Kırlı

Sefa Kırlı is a Supervisor at Yasar University School of Foreign Languages in İzmir since 2015. He has been working as a language instructor since 2010. He started teaching at Dokuz Eylül University School of Foreign Languages, Modern Languages, Conservatory and School of Nursery. In 2012, he moved to Helsinki, Finland as Comenius Language Assistance. In Finland, he taught English to Finnish and Swedish students at Sipoonjoen Koulu, Leppätäen Koulu (Immersion School), Kyrkoby Skola and Kungsvägen Skola. He also did some intercultural projects like Sing in 4 Languages (Turkish, Finnish, Swedish and English), Geometry in Life (E-twinning Project). After his great discovery of Nordic culture, he moved back to Turkey and joined the Turkish Army. In the army, he taught English at Non-Commissioned Officer (NCO) Vocational College. Since the summer of 2014, he has been teaching English at the School of Foreign Language at Yaşar University.

Nowadays, he is forcing his students to record video homework, teaching them how to use Twitter as writing practice platform and using every means available for his colloquies to use Google for Education.
He is into song writing and has been playing with a metal band called Baraka for over 10 years. He was born in a little Aegean town and raised by his beloved parents Filiz & Kadir. He has a fun-tastic brother named Kıvanç. He is living happily after with his angelic girlfriend, Berçin and adorable cat, Pırtık.