San Diego’da Çekilmiş 7 Efsane Film

Citizen Kane : Yurttaş Kane (1941) (imdb 8.4)

Medya patronu ve milyoner iş adamı Charles Foster Kane, Xanadu’daki malikanesinde ölür. Ölmeden önce ağzından son bir kelime çıkar: Rosebud. Kane’in bu son sözünü araştıran muhabir, onun eski çalışanlarıyla ve arkadaşlarıyla röportaj yapmaya başlar ve Rosebud’ın ne demek olduğunu keşfetmeye çalışır. Duyduğu her hikaye Kane’in hayatına dair çarpıcı gerçekleri ortaya çıkartır. Fakat onun son sözünün anlamı hala sis perdesinin arkasındadır.

imdb.com/Citizen.Kane

Some Like It Hot:Bazıları Sıcak Sever (1959) (imdb 8.3)

İki Chicago’lu müzisyen sevgililer gününde bir katliama tanık olurlar. Bu katliamın sorumlusu Spats Colombo’dan uzaklaşmak için Florida’ya giden ikili, tamamı kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılmak zorunda kaldıklarında isimlerini Josephine ve Daphne yaparak kadın kılığına girerler, grubun solisti Sugar Kane Kowalczyk’ten (Marilyn Monroe) etkilenmeye başlarlar. Kimliklerini gizlemekte zorlanmaya başlayan ikili, gangster Spats Colombo’nun Florida’da ortaya çıkışıyla zorlu bir sürece girmek durumunda kalırlar.

IMDB Top 250’de 102. sırada yer alan ve 1 dalda Oscar kazanan film Some Like It Hot 1959’un başrolünde efsane oyuncu Marilyn Monroe yer alıyor.

imdb.com/Some.Like.İt.Hot

Top Gun (1986) (imdb 6.9)

Pete Mitchell, başarılı bie donanma pilotudur.Pete Mitchell, ileri derece eğitim alması için Miramar Donanma Hava Üssüne gönderilir.Orada ise herkes Top Gun onur ödülünü almak için mücadele etmektedir. Mitchel, Miramar Donanma Hava Üssünün en eski ve başarılı pilotu olan Tom Kasansky ile kıyasıya bir mücadeleye girer. Mitchell, sivil danışman Charlotte Blackwood ile aşk yaşamaya başlar.

imdb.com/Top.Gun

Hunt for Red October : Kızıl Ekim (1990) (imdb 7.6)

Rus Kaptan Marko Ramius (Sean Connery), Amerika’ya iltica etmeye karar vermekte ve gemideki KGB subayını öldürüp Amerika’ya yönelmektedir. Onu durdurmak isteyen Ruslar, Amerika’ya kaptanın kontrolden çıktığını ve füzelerini ateşlemeyi planlamış olduklarını söylemektedirler. Bu durum üzerine CIA ajanı olan Jack Ryan (Alec Baldwin), geminin kontrolünü ele almak ve kaptana eşlik etmek için denizaltıya binecektir.

imdb.com/The.Hunt.For.Red.October

Almost Famous : Şöhrete Bir Adım(2000) (imdb 7.9)

15 yaşında, sıradan birisi olarak görünen, annesi Elaine’nin (McDormand) aşırı koruyuculuğu altında anti-sosyal bir gence dönüşmüş William’ın (Fugit) rock müzik ile ilgili yazıları Rolling Stones dergisi tarafından fark edilince, genç adam ünlü dergide yazmaya başlar. İlk görevi yükselen rock grubu Stillwater ile bir röportaj yapmaktır. William annesinin itirazlarına rağmen grubun çıkacağı turneye katılarak yeni tecrübeler yaşayacağı bir yolculuğa adım atar.

imdb.com/Almost.Famous

Traffic (2000) (imdb 7.6)

Hakim Robert Wakefield uyuşturucuyla savaşım biriminin başına atanır. Hakim’in atanmış olduğu bu yeni görevi, onu kendi kızının da peşine düşeceği bir uçuruma doğru sürükleyecektir. Hakim, hem kendi ailesini, hem ülkesini hem de uyuşturucu dünyasını sorgulayıp hem içsel hem de dışsal bir yolculuğa çıkacaktır.

imdb.com/Traffic

Anchorman : O bir Efsane (2004) (imdb 7.2)

Ron Burgundy, 70’lerin San Diego’sunda popüler bir televizyon spikeridir. Tüm ülkeyi etkisi altına alan feminizm dalgası çalıştığı kanalı da etkisi altına alınca, yanına bir de hırslı ve güzel kadın spiker Veronica Corningstone getirilir.

imdb.com/Anchorman

 

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018