Work and Travel Nedir? Size Kaça Patlar?

Herkese merhaba ; Bu videomda sizlere öncelikle kendi Work and Travel maceramdan bahsedip daha sonrasında program hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Work and Travel Nedir ?

Work and Travel, 1961 yılından itibaren ABD Dışişleri bakanlığı tarafından yürütülen, sadece üniversite öğrencilerinin katılabildiği bir kültürel değişim programıdır. Adından da anlaşılacağı gibi bu program ABD’de önce çalışma sonrasında da istenirse seyahat etmeyi amaçlar. Bu programa konuşma İngilizcesi olan, lisans ve yüksek lisans okuyan öğrenciler, boş olan yaz aylarını ABD’de çalışarak değerlendirme fırsatı bulurlar. Bu çalışma karşılığında kazandıkları paralar ile hem harcamalarını karşılar hem de alışveriş yapma imkanı bulabilirler.

Bu kapsamda Work and Travel programı genel olarak 3 ay çalışma 1 ay gezme şeklinde gerçekleşir.

Her yıl ülkemizden 5000-5500 arasında öğrencinin katılım sağladığı bu programda öğrenciler benzersiz bir deneyim ve avantaja sahip olma imkanı elde ederler. Work and Travel programı, katılımcılarının ABD’de bir turist gibi değil, içinden biri gibi yaşamasını ve kültürünü en iyi şekilde anlamasını sağlar.

Work and Travel Programına Kimler Katılabilir?

• 4 Yıllık üniversitelerin hazırlık ve 1.2.3. ve 4. sınıflarında okuyan tüm öğrenciler,
• Turizm, Mütercim-Tercümanlık bölümlerinde okuyan M.Y.O. öğrencileri,
• Orta ve üzeri seviyelerde İngilizce bilmeniz gerekmektedir.
• Genel not ortalaması 4’lük sistemde 2.00 veya daha yüksek, 100’lük sistemde 60 ve üzeri olan öğrenciler değerlendirmeye alınır.
• 18-28 yaşları arasındaki herkes katılabilir. 28 yaş ve üzeri lisans eğitimine devam etse de kabul edilmez.
Ayrıca;
• Yüksek Lisans öğrencileri

(*) Yüksek lisans yapan öğrenciler tez dönemindeyse programa başvuramazlar. Açıköğretimde öğrenim görenler programa katılama hakkında sahip değildir.

Work and Travel İş Seçimi ?

Programının en önemli noktalarından bir tanesi öğrencinin işe yerleşim sürecidir. Öğrencinin yerleştiği ya da yerleşeceği işin kendisine uygun olması gereklidir. Şirketinizde sizinle yaklaşık 5 dakika sürecek bir İngilizce görüşmesi yapılır. Genellikle “kendinden bahset, ABD’ye neden gitmek istiyorsun, nerede/ne okuyorsun, anne baban ne iş yapıyor” vs. tarzında normal konulardan sohbet edersiniz. Bunu yapma sebepleri size verecekleri iş teklifleridir. Eğer diliniz çok iyiyse müşterilerle iletişimin çok olduğu server (garsonluk) gibi işler gelir, yeterli değilse housekeeping’lik gibi iletişime gerek duyulmayan işlere yönlendirilirsiniz.

• Eğlence Parkları ve Su Parkları
• Cafe, Restaurant ve Fast Food Restaurantlar
• Oteller
• Mağaza ve Marketler
• Yüzme Havuzları ve Aqua Parklar

Work and Travel için Ödenecek Ücret

Her firmanın belirlediği ücret farklıdır. Toplamda ödenecek tutar 3000-3500 ABD Doları arasında değişmektedir. Birçok firma erken kayıtlarda hatrı sayılır indirimler yapar. Grup halinde yapılacak katılımlar da yine indirim sebebi olarak değerlendirilebilir. Bu fiyatın içine dahil olan hizmetler firmadan firmaya göre değişiklik gösterebilir. Genelde hizmet bedeline dahil olan hizmetler başvuru sürecinde ve vize aşamasında danışmanlık yapmak, bir iş ve konaklama sağlamak, Amerika’da çalışılması için gerekli belgeleri temin etmek olarak sayılabilir.

Seçilen firmaya, alınan uçak biletlerine ve kişisel harcama durumuna göre Work and Travel programı için ayrılması gereken bütçe değişir. Aşağıdaki harcama kalemlerini karşılayacak kadar bütçe edinmekte fayda vardır:
• Programa dahil olmak için firmaya ödenen bedel 1900 – 2300 $
• Vize başvuru ücretleri 160 + 35 = 195 $ (35$ Sevis ücretidir)
• Uçak biletleri 500 – 800 $
• Kişisel harcamalar ve Cep Harçlığı 600 – 800 $

Sormak istediğiniz tüm sorularınızı @baskayol hesabından sorabilirsiniz. Birlikte gezip birlikte görmek için kanalıma ABONE olmayı ve videoyu beğenmeyi unutmayın 🙂

Unutmayalım ki ; Her zaman Başka Yol vardır!

Work and Travel ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Başka Yol

Her zaman Başka bir Yol vardır...⛵️