Vizesiz Ülkeler – En Güncel Vize İstemeyen Ülkeler Listesi

Vizesiz Ülkeler – En Güncel Vize İstemeyen Ülkeler Listesi

Seyahat etmenin en sıkıntılı kısmı vize telaşıdır. Ama dünyanın dört bir köşesinde Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir sürü yer olduğunu gördüğünüzde öncelikli seyahat tercihlerinizi belirlemek daha da kolay olacaktır.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeleri aşağıdaki yazımızda inceleyebilirsiniz.

Başlamadan birkaç öneride bulunacak olursak;

  • Vizeli veya vizesiz nereye giderseniz gidin pasaportunuzun dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmasına dikkat edin.
  • Birçok ülke, ülkelerin pasaportlarda bu kriteri aramasının yanı sıra, bazı havayolları da bunu sizden isteyebiliyor.
  • Seyahatinizi teyit eden belgelerin (gidiş-dönüş uçuş onayı, otel rezervasyonu gibi) de yanınızda bulunmasında fayda var. Bazı ülkelerin turistik vize istememekle beraber, konferans, gönüllü görevde bulunma gibi sebeplerle seyahat edenlerden çalışma vizesi veya ikamet edebileceklerine dair bir belge isteyebileceğini de unutmayın.
  • Son olarak bu yazının, genel pasaport sahibi olanlar ve turistik amaçlarla seyahat etmek isteyenler göz önünde bulundurularak hazırlandığını da belirtmek isteriz.
  • Aşağıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerli olup, öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet ve benzeri nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması gerekmektedir.

Bu bilgiler Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden derlenmiştir ve en son 24 Kasım 2016 tarihinde güncellenmiştir. Bu yazı kesin bilgi vermek için değil, seyahat edenlere yardım etmek ve yönlendirmek amacıyla yazılmıştır. En doğru ve en güncel bilgiye ulaşmanın en iyi yolu her zaman gitmeyi düşündüğünüz ülkenin temsilciliğidir.

Amerika

Antigua ve Barbuda

İsmi çok duyulmamış bu Küçük Antiller ada grubundan bir tanesi 180 gün, yani 6 ay vizesiz kalış izni veriyor.

Arjantin

Tangonun tutkulu anavatanı Arjantin’e 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Bahamalar

Tropik tatiller ile özdeşleşmiş Bahamalar, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Barbados

Beyaz kumları, masmavi suları ve palmiyelerinin yanı sıra Barbados, Rihanna’nın memleketi olması ile de meşhur. 90 güne kadar bu cennet gibi adada vizesiz kalabilirsiniz.

Belize

Türk vatandaşları, 90 güne kadar Belize’de vizesiz tatilin keyfini çıkarabilirler.

Bolivya

Bolivya doğa olarak inanılmaz zenginliğe ve çeşitliliğe sahip. Uçsuz bucaksız bir tuz gölü olan Salar de Uyuni’den Amazon havzasının yağmur ormanlarına, 90 güne kadar bir süre ile Bolivya’yı vizesiz gezebilirsiniz.

Brezilya

Dünyaya futbolu ve festivalleriyle nam salmış renkli Brezilya’yı, vize almadan 90 güne kadar görüp gezebilirsiniz.

Birleşik Krallık Virgin Adaları

Yerleşim tarihi milattan önceye dayanan bu Karayip adasında rüya gibi bir 30 gün geçirebilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti

Deniz kum güneş üçlüsünün dışında, Dominik Cumhuriyeti, Orta Amerika ve Karayipler’in en gelişmiş ekonomisi olmasıyla da biliniyor. Ülkeye giriş tam anlamıyla vizesiz olmasa da, tek yapmanız gereken havaalanında vize görevi gören, fiyatı yaklaşık 10 dolar olan Turist Kartı’nı satın almak.

Dönüşte dikkat edin! Turistlerden Çıkış Vergisi adı altında, yaklaşık 20 dolarlık bir harç talep ediliyor. Bu uçuş fiyatınıza dâhil edilmiş olabilir, ama değilse, kendiniz ödemeniz gerekiyor.

Dominika

Dominika (Dominik Cumhuriyeti ile karışmasın!) Türk vatandaşlarına 21 güne kadar vizesiz seyahat imkânı sunuyor.

Ekvador

Adından anlaşılabileceği gibi burası, tam Ekvator çizgisinde yer alıyor ve zengin doğal kaynaklara sahip. Turistik geziler için burayı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

El Salvador

Orta Amerika’nın en küçük, ama aynı zamanda en yoğun nüfusuna sahip ülkesi El Salvador, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

Guatemala

Gerek kahvesiyle, gerekse Mayalardan kalma kültürel mirasıyla, Meksika’nın güneyinde yer alan Guatemala, mutlaka ziyaret edilmeyi hak ediyor. Guatemala, Türk vatandaşlarından turistik geziler için 90 güne kadar vize istemiyor.

Haiti

90 gün kalabildiğiniz Haiti’de havalimanında hızlıca vize alabiliyorsunuz.

Honduras

Guatemala’nın doğu komşusu olan Honduras, onunla benzer özelliklere sahip. Türk vatandaşları burada 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

Jamaika

Reggae’nin kalbinin attığı yer olarak bilinen Jamaika, cennet gibi doğasının yanı sıra, dingin ve huzurlu hayat felsefesi ile de meşhur. Jamaika’da turistik gezi yapmak isteyenler, burada 90 güne kadar bir süreyle vizesiz kalabilirler.

Kolombiya

Olağanüstü doğası hala çoğu kişiden gizli kalmış Kolombiya, canlı şehirleri ve hızla yükselen ekonomisi ile revaçta olan bir ülke. Gabriel Garcia Marquez gibi efsanelerin vatanı Kolombiya’yı, 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

Kosta Rika

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Kosta Rika, tropik iklimiyle yıl boyu cezbedici bir destinasyon. Amerika’ya yakın bağları olan Kosta Rika, sanıldığından çok daha gelişmiş bir ülke.

Meksika

Maya tarihinin kalbi, inanılmaz lezzetler, zengin bir kültür ve tabi ki olmazsa olmaz kumsallar ve okyanus. Bu devasa ülke, Amerika kıtalarını adeta birbirine bağlıyor. Haliyle burada yapacak, görecek çok şey var. Turizm, iş, eğitim gibi sebeplerle Meksika’yı ziyaret ediyorsanız ve buraya havayolu ile ulaşıyorsanız, 30 güne kadar tek girişlik bir vizeyi internet üzerinden alabiliyorsunuz. Daha detaylı bilgi için Dışişleri Bakanlığı’nın sitesine göz atabilirsiniz.

Nikaragua

Nikaragua, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Panama

Genelde Kuzey Amerika’yı Güney Amerika’ya bağlayan kanalı ile bilinen Panama, çılgın gece hayatı ile de meşhur. Türk vatandaşları, Panama’da 6 aya kadar vizesiz kalabilirler.

Paraguay

Paraguay, Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor.

Peru

Peru, dünyanın sayılı harikaları arasında yer alan ve İnka tarihinin en belirgin sembolü olan Machu Picchu’ya ev sahipliği yapıyor. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için vize almanıza gerek yok.

Saint Christopher (Saint Kitts) ve Nevis Adaları

Yine 180 gün içerisinde 90 günlük bir süreyi aşmamak koşuluyla bu cennet gibi adalarda tatil yapabilirsiniz.

Saint Lucia

Bu tropikal tatil cennetini ziyaret etmek için vize almanıza gerek yok.

Şili

Güney Amerika’nın neredeyse yarısını uzunlamasına kaplayan bu uzun ince ülke, birçok iklimi içinde barındırıyor. Bu da bol bol doğal zenginlik demek. İlginç heykelleri ile bilinen Paskalya Adası da Şili’nin bir parçası, her ne kadar kıyıya uzak olsa da. Türk vatandaşları Şili’de 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.

Trinidad ve Tobago

Türk vatandaşları Trinidad ve Tobago’da 30 güne kadar vizesiz kalabilirler.

Turks ve Caicos Adaları

Turks kısmı adaya özel “fesli kaktüs”ten, Caicos da büyük olasılıkla kayıktan gelen bu Karayip adası ismiyle tabii ki bizim gönlümüzü kazanıyor. İngiliz idaresine bağlı olan Turks ve Caicos Adaları’nda 90 güne kadar kalabilirsiniz.

Uruguay

Uruguay’da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Venezuela

Turistik amaçla Venezuela’yı ziyaret ediyorsanız, 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Afrika

Botsvana

Türk vatandaşları Botsvana’ya vize almadan seyahat edebilirler.

Burundi

Turistik olarak 30 gün kalabildiğiniz Burundi’de havalimanında vize alabiliyorsunuz.

Cibuti

Çoğu Afrika ülkesinde olduğu gibi Cibuti’de de sınırda vize uygulaması var.

Fas

Çölün okyanusla, tarihin kültürle kesiştiği büyülü bir yerde bulunan Fas, Marakeş ve Kazablanka gibi şehirleri ile insanları kendine hayran bırakıyor. Türk vatandaşları Fas’a 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Bir yanda aslanlar ve zürafalar, öbür yanda inanılmaz gelişmiş şehirler. Afrika’nın her açıdan en iyi temsilcilerinden olan Güney Afrika’da, sınır kapılarından alabileceğiniz vize ile 30 güne kadar kalabilirsiniz.

Kenya

Afrika’daki medeniyetin beşiği olan Kenya, dünyada kabile kültürü ve doğal hayatı ile biliniyor. Gitmeden önce internet üzerinden elektronik vize alabilirsiniz, ancak bunu son dakikaya bırakmamanızı öneririz – işlemlerin tamamlanması en az 2 gün sürüyor. En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportun yanı sıra, otel rezervasyonu, seyahat programı gibi belgeleri yanınızda götürmeniz gerekiyor.

Komor Federe İslam Cumhuriyeti

Osmanlı zamanında kayıtlara Kamer Adaları diye geçen adalar Madagaskar’ın güneyinde bulunuyor. 50 $ karşılığında sınırda vize alabilirsiniz.

Libya

180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile Libya’ya vizesiz gidebilirsiniz.

Madagaskar

Yine sınırda alacağınız bir vizeyle bu egzotik adayı 90 gün boyunca gezebilirsiniz.

Mauritius

Bu harika tatil adasında 30 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Mozambik

Doğu’su tamamen Hint Okyanusu’na bakan Mozambik’i havalimanında alacağınız bir vizeyle 30 gün boyunca gezebilirsiniz. Üstelik karşı kıyısı Madagaskar.

Senegal

Dakar Rallisi’yle meşhur Senegal’i gezmek için sınırda vize alabiliyorsunuz.

Seyşel Adaları

Balayılar ve tropikal kaçamakların sevilen adreslerinden olan Seyşeller’e 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Sudan

Hartum Havaalanı’ndan ülkeye giriş yaparsanız, yaklaşık 100 dolarlık bir ücret karşılığı 30 günlük bir tek giriş vizesi alabilirsiniz.

Svaziland

Svaziland’daki 30 güne kadar süren seyahatler için Türk vatandaşlarının vize çıkartmasına gerek yok.

Togo

Togo’yu gezmek için 90 günlük seyahat izni alabilirsiniz. Bunun için havalimanında alacağınız vize yeterli.

Tunus

Eski Roma ve Kuzey Afrika medeniyetlerinin kavuştuğu Tunus, tarihi ve cezbedici sahilleri ile tam turist olmalık bir yer. Türk vatandaşları, 90 güne kadar burada vizesiz tatil yapabilirler.

Uganda

Ekvator hizasında bulunan Uganda’yı sınırda 50 $’lık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebilirsiniz.

Yeşil Burun Adaları (Cape Verde)

Atlas Okyanusu’nda bulunan, 10 ada ve 8 adacıktan oluşan ve turkuaz renkte plajlara sahip Yeşil Burun Adaları’nda havalimanında alacağınız 25 $’lık bir vizeyle uzun uzun gezebilir, sahillerinde huzura erebilirsiniz.

Zambiya

İhtişamlı Victoria Şelalelerinin bir kısmının bulunduğu Zambiya’yı ziyaret ederken, vizenizi sınır kapılarından alabilirsiniz.

Asya

Azerbaycan

Kardeş ülkemizde kalma sınırı yok ancak kapıda vize almak gerekiyor.

Bahreyn

Arap Yarımadası’nda bir ada ülkesi olan Bahreyn’e internet üzerinden 2 haftalık vize alabiliyorsunuz.

Doğu Timor

Doğu Timor, Türk vatandaşlarından vize istese de, bunu sınır kapılarından alıp ülkede 30 güne kadar kalmak mümkün.

Endonezya

Binlerce adanın her birine gitmek pek mümkün olmasa da birçok muhteşem adayı gezebilmeniz için 25 $’a 1 aylık e-vize edinebilirsiniz.

Ermenistan

Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapılsa da, havayolu ile Ermenistan’a ulaşanlar havalimanında vize alabiliyorlar.

Filipinler

Birçok adadan oluşan Filipinler, harika bir iklime, cıvıl cıvıl bir kültüre ve özgün bir atmosfere sahip. Filipinler’i 30 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

Gürcistan

Ülkemizin kuzeydoğu komşusu, özel şarapları ve lezzetli yemekleri ile sizi bekliyor. Gürcistan’da tam bir yıla kadar vizesiz gezebilirsiniz, üstelik pasaport gerekliliği yok, Nüfus cüzdanınızla girebiliyorsunuz.

Hong Kong

Pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olması şartıyla, turistik ve iş amaçlı geziler için Hong Kong’da üç aya kadar vizesiz kalabilirsiniz.

İran

Doğu’nun en köklü medeniyetlerinden biri olan İran’da, vize almadan 90 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

Japonya

Dünyada kültürel olarak eşi benzeri olmayan Japonya, muazzam şehirleri ve ihtişamlı tarihiyle sizi bekliyor. Japonya’da 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

Kamboçya

Türkiye’deki fahri konsolosluktan ya da sınır kapılarından alınacak bir vize ile, Kamboçya’da 30 güne kadar turistik gezi yapabilirsiniz.

Katar

Belirli koşulları karşıladığınız takdirde, Doha Havalimanı’ndan Katar vizesi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye Dışişleri Bakanlığı’nın bu yazısından ulaşabilirsiniz.

Kazakistan

Atalarımızın diyarı Orta Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Kazakistan’ı, 30 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz. Fakat 5 günden fazla kalıyorsanız, polise kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Kırgızistan

Türk vatandaşları Kırgızistan’ı vizesiz ziyaret edebildikleri gibi, 5 iş günü içerisinde pasaportlarını kullanarak vizesiz ve süresiz ülkede kalmak için başvuru yapabilirler.

Kore Cumhuriyeti (Güney Kore)

2002 Dünya Kupası’ndan bu yana bağlarımızın daha da güçlendiği Güney Kore, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

Kuveyt

Basra körfezinde, deniz kıyısında olan Kuveyt’i 90 güne kadar ziyaret etmek için e-vize çıkartmanız yeterli.

Lübnan

Turistik amaçlar için, 180 günlük bir süre içerisinde 90 günden fazla olmamak kaydıyla, Lübnan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Makau Özel Yönetim Bölgesi

Çin’in kumarhaneleri ile meşhur bu özel bölgesine, vizesiz 30 güne kadar seyahat edebilirsiniz. Daha fazla kalmak istiyorsanız, Çin’in Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekiyor.

Maldivler

Bu cennet gibi tatil adalarında 30 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Malezya

Türk vatandaşları, Malezya’da 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

Moğolistan

Kuzeyinde Rusya, güneyinde Çin olan Moğolistan da Türklerin atası olarak kabul edilir. Kültürümüzün ayrı bir coğrafyada, saf ve eski halini yaşamak istiyorsanız 30 gün boyunca seyahat şansınız var.

Singapur

Dünyanın belki de en modern, en gelişmiş ada ülkesi olan Singapur, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan turistik gezileri için vize istemiyor.

Sri Lanka

Sınır kapılarında ya da internet üzerinden Sri Lanka turistik vizenizi alabilirsiniz. Bu vize, size 30 güne kadar ülkede kalma hakkı veriyor.

Tacikistan

Sınırda alabileceğiniz bir vizeyle Tacikistan’da 45 gün boyunca gezebilirsiniz.

Tayland

Tüm gezginlerin hayali olan egzotik Tayland, Türk vatandaşlarından 30 güne kadar seyahatleri için vize istemiyor.

Tayvan

Taoyuan Uluslararası Havaalanı’ndan giriş yaparsanız, 30 güne kadar tek girişli bir vize alabilirsiniz. Ancak bunu yapmak o kadar da kolay değil. Dönüş biletinizi göstermeniz, gerekli formları doldurmanız, iki adet vesikalık fotoğraf verip son olarak 25 dolar civarı bir harç ödemeniz gerekecek.

Umman

30 güne kadar kalınabilen Umman, ülkelerinde seyahat etmek isteyenlere e-vize imkanı sunuyor.

Ürdün

Medeniyet’in beşiği Ürdün’de, ülkeye girdikten sonraki 6 ay içerisinde 90 güne kadar bulunabilirsiniz.

Avrupa

Andorra

Fransa ile İspanya arasındaki Pirene Dağları’nda bulunan ve son zamanlarda turistleri kendine çeken bu küçük ülkeyi vize şartı olmaksızın 90 gün ziyaret edebilirsiniz.

Arnavutluk

Balkanların ve Avrupa’nın en kendine has kültürlerinden biri olan Arnavutluk’a, 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Belarus

Avrupa Birliği dışında olan ülkelerden biri olan Belarus 30 güne kadar Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Bosna-Hersek

Osmanlı’nın izlerinin hala canlı olduğu Bosna-Hersek’te, 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün bulunabilirsiniz.

Karadağ

Doğal yaşamıyla, mavi ve yeşilin uyumuyla ve tabi ki deli dolu gece hayatı ile bilinen Karadağ, Türk vatandaşlarına 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün vizesiz ziyaret hakkı tanıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türk vatandaşları, KKTC’ye vizesiz ve yalnızca T.C. nüfus cüzdanlarıyla girebiliyor.

Kosova

Bosna-Hersek’te olduğu gibi, Kosova’da da 180 günlük bir sürede 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edebilirsiniz.

Makedonya Cumhuriyeti

Ohri Gölü’nün güzelliği ve tarihteki kalıcı yeri ile bilinen Makedonya, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar ziyaret etme hakkı tanıyor.

Moldova

Eski Doğu Bloğu ülkelerinden Moldova’yı da vize almadan 90 gün boyunca gezebilirsiniz.

Sırbistan

İlk ülkeye girişten 6 ay sonrasına kadar, Sırbistan’da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Ukrayna

Karadeniz’in öbür yakasındaki Ukrayna, Türk vatandaşlarından 60 güne kadar olan ziyaretler için vize istemiyor.

Okyanusya

Fiji

Masmavi sularının altı da yüzeyi kadar canlı olan bu cennet gibi ada, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan turistik gezileri için vize istemiyor.

Palau

İlginç ada şekilleriyle bilinen Palau’da, vizesiz gezebilirsiniz.

Samoa

Okyanusya’da çokça rastlandığı gibi birçok adadan oluşan ülkeye girişte vize almanız mümkün.

Tonga

Tonga Krallığı’na girerken de sınırda vize alma olanağıyla ülkedeki adaları rahatça gezebilirsiniz.

Tuvalu

Bu ada ülkesi Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine ev sahipliği yapan Vanuatu, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

YAZAR HAKKINDA
Haşim Benli

Hayat mottosunu ''dolce far niente'' sözünden alan bir keyif adamı. Aynı zamanda bir gezgin ve sanat hayranı!