Work and Travel Vize Mülakatına Hazır Mısın?

Work and Travel Vize Mülakatına Hazır Mısın?

Work and Travel vize mülakatları yaklaşıyor. Hazır mısın?

Öncelikle; korkma! Çünkü 1 ay öncesinden yapılan başvurun sonrası sen gidene kadar her şeyini biliyor oluyorlar 🙂 Sadece son karar için gözüküyorsun orada. Elinde dosyalarla apağır kapıları geçip birçok güvenlik önlemlerini geçtikten sonra kurbanlık koyun gibi beklerken diğer öğrencilerin başvurularını, onlara sorulan soruları ve verilen cevapları duyup üstüne onların ret mi onay mı aldıklarını görüyor olacaksın (ret alanların pasaportları iade edilir). 4-5 vezne var yan yana, camın arkasındaki hoparlörden konuşuyorlar. Gerim gerim geriliyorsun. Gerilme! Biliyorum zor ama ne kadar sakin ve neşeli olursan o kadar iyi. Öyle hissetmesen dahi sürekli güler yüzlü olmaya çalış.

Sıra sana geldiğinde “Hey! How are you ne var yu” diye özgüvenli bir giriş yap. Gerekli belgeleri camın altından uzat. İlk bakacakları şey kapalı zarfta götürdüğün transkriptin.

“Neden gitmek istiyorsun, döndüğünde neler yapacaksın, ne iş yapacaksın Amerika’da- iş detaylarını biliyor musun, ne zaman gidip ne kadar kalacaksın, Amerika’daki haklarını biliyor musun, daha önce ülke dışına çıktın mı, orada neler yapacaksın vs” onlarca soru sorabilirler İngilizce olarak. Hiç soru sormayabilirler de! Şans işte. Hiçbir soruya yes / no tarzı kısa cevaplar vermiyoruz. Basit bir İngilizceyle de olsa cümleler kuruyoruz.

Sorulan soruyu anlamamak normal. “Sorry, I couldn’t understand because of the voices. Can you repeat again?” falan deyip cama yaklaşabilirsin. Sanki İngilizce yetmediğinden değil de seslerden duymamışsın gibi.

Vize olaylarına dünyanın sonuymuş gibi yaklaşma. Her işte vardır bir hayır.

Amerika’ya gitme, yerleşme, vize uzatma, gittikten sonra dil okulu vb şeyleri gördün mü ölü taklidi yap. Ne araştır, ne sor-soruştur. Önüne çıkar alimallah.

Şimdiden hepinize bol şans dilerim.

Work and Travel vize mülakatı ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Ebru Bıyık

StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı / Work and Travel participant 2018