Yolda Olmanın En Güzel Yanı

Yolda Olmanın En Güzel Yanı

”Uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar, bütün kitapları okumak, bütün hayatları tanımak arzusuyla yanmalısın.” Demiş şair ben de diyorum ki;

➰ Yolda olmanın en güzel yanı, sorumluluklarınızdan uzakta olmanızdır.. Kuş gibi hafiflersiniz yollarda. Takarsınız kulaklığı müzik dinlersiniz, açar kitap okursunuz.

➰ Yoldaysanız kesinlikle plansız gezmelisiniz, öyle bugün burayı gezerim, yarın şu müzeye giderim değil… Tamamen doğaçlama olmalı yapacaklarınız, işte o zaman kuş gibi olursunuz.

➰ Bazen öyle bir his gelir ki oturursunuz çimlere. 1-2 saat takılırsınız boş boş bambaşka bir ülkede, bazen de öyle bir his gelir ki 5 saat hiç durmadan gezersiniz bir şehri, büyülenirsiniz.

➰ Bazen garipsersiniz, bakarsınız ve ”tanımadığım, dilini, örfünü, kültürünü hiçbir şeyini bilmediğim insanlar” dersiniz. Bazen o insanlar birçok arkadaşınızdan daha yakın olurlar bir anda size. Keşke daha önce tanısaymışım dersiniz.

➰ Bazen hiç tanımadığınız ve bir daha hiç görmeyeceğiniz biri size yolda bir iyilik yapar ve dersiniz ki dünyada hala temiz kalmış bir şeyler var, bir umut doğar içinize.

➰ Bazen de parasız kalırsınız, hostelden atılırsınız, sokakta yatarsınız, cüzdanınızı çalarlar.. Çok kötü bir gün geçirdiğinizi düşünürsünüz ancak acı acı tecrübedir hepsi, tecrübe kazanmışsınızdır hayata dair farkında olmadan…

➰ Benim için yurtdışına çıkmanın en güzel kısmı, başka hayatlar!.. Düşünsenize Türkiye’de bile farklı birisi ile tanışınca neler neler öğreniyorsunuz o kişiden, aynı ülkede yaşamanıza rağmen.. Başka bir ülkeden bambaşka bir kültürden gelmiş, senden çok daha farklı düşünüyor, farklı görüyor.. Onun doğruları ile senin doğruların bile bir değil..
Jamaikalıların yaptığı yemekler müthişken Thailandlılar böcek yiyor mesela..
Amerika’da herkes sana gülümserken, Ukrayna’da kimse suratına bile bakmıyor.
Montenegro insanları çok sıcakkanlıyken, Kosova için aynısını söyleyemeyeceğim mesela.. Öyle işte.. Farklı hayatlar, farklı görüşler, farklı fikirler, bizi biz yapan şeyler; Farklılıklarımız.. Bunların hepsi sizi yolda bekliyor. Yollarda görüşmek üzere, hoşçakalın! 🔚

Seyahat ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Oğuzhan Yıldız

Work and Travel 2016-17 / Rapid City, SD / Boston, MA