Yurtdışında Çalışmak İsteyen Öğrencilere 5 Öneri

Yurtdışında Çalışmak İsteyen Öğrencilere 5 Öneri

Öğrenciyken yurtdışında yaşamak ve gezip görmek çok güzeldir. Dilerseniz tura katılabilirsiniz, turu kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Şimdi bahsedeceğim seçenekler ise yurtdışında çalışmanızı sağlayarak sadece gezmenizi değil, tüm dünya kültürünü ve kendinizi bir anda keşfetmenize yardım edecek türden. İşte öğrenciyken yurtdışında çalışabileceğiniz 5 program:

1. Work and Travel

WAT programı çalışma vizesi (J1) ile Amerika’da size çalışma imkanı sağlıyor. Otelde kat görevlisi, restoranda garson, su parkında cankurtaran olabiliyorsunuz. Program için başta büyük paralar ödeseniz de, işinize ve harcamanıza bağlı olarak Amerika’da daha fazlasını kazanmış oluyorsunuz. Toplam kalma süreniz 3-4 ay oluyor, çalışma yeriniz ve saatiniz seçtiğiniz işe göre değişiyor.

2. Workaway ve Helpx

Bu programların amacı yerli ailelerin bebeğine bakmak, çiftlik işlerine yardım etmek, kedilerine bakmak gibi küçük ihtiyaçlarının karşılığında size yemek ve konaklama sağlamasıyla oluşuyor.
20 Euro’ya üye olup profil oluşturabiliriz. Samimi ve açıklayıcı bir profil her zaman ilgi çeker. Sistemde filtrelediğimiz ülkelere göre işleri görebilir, size uygunluğuna göre seçebilirsiniz. Eğer kişiler sizi işine uygun görürse kabul ediliyorsunuz ve işlemler başlıyor. Dikkat etmemiz gereken nokta orada çalışandan çok her iki tarafın birbirine yardımcı olduğu samimi bir ortam oluşuyor. Gerçekten o işi severek yapacak mısınız diye iki defa düşünün derim.

3. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

Avrupa sınırları içerisinde geçerli olan bu gönüllü çalışma hizmeti Ulusal Ajans tarafından desteklenmektedir. 1 yıla kadar gönüllü çalışma yapabilirsiniz. Diğer adı European Voluntary Service (EVS)’dir. Websitesinden gitmek istediğiniz yurtdışı akredite kuruluşu bulup motivasyon mektubu göndermeniz ve kabul durumunda yurt içi akredite kuruluş bulmanız, başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu noktada motivasyon mektubu dikkat edilmesi gereken en önemli konu. Kalıp motivasyon mektubu örnekleri yerine samimi bir şekilde neden orada olmak istediğinizi yazmanızı öneririm.

Uçak bileti, yemek, sigorta, cep harçlığı program tarafından karşılanmaktadır. Gitme yolculuğu biraz çaba gerektiriyor. Bununla birlikte gidince en çok rahat ettiğimiz yollardan kendisi.

4. Kamp Amerika

Camp – USA programı yılın Mayıs-Ağustos aylarında yapılan 2-2,5 ayı çalışıp 1 ay seyahat edebileceğiniz bir programdır. Kamplar kamp danışmanı (çocuk bakımı gibi işler) ve destek ekibi (muhasebecilik gibi işler) olarak ikiye ayrılıyor. Gitmek için ortalama 500 dolar verip çalışırken ortalama 1500 dolar kazanıyorsunuz. WAT’a göre daha az para verdiğiniz daha az kazandığınız bununla birlikte daha az yorulduğunuz bir sistem bu. Ben çok çalışmak istemiyorum. Önemli olan orada olmak dilim gelişsin diyorsanız değişik ve az bilinen bir yol.

5. Gönüllü Çalışma Kampları

Türkiye’de temsilcisi Gençtur’dan başvuru yapabildiğiniz kampların en büyük artısı gönüllülük esasına dayalı olması ve her ülkeden en fazla iki kişinin katılabilmesidir. Yani şöyle düşünün para kazanmak için değil yardım etmek için oradasınız ve yanınızda en fazla bir Türk olduğu için diliniz de gelişiyor. Kamp dediğimize bakmayın aklınıza sadece çadır gelmesin Amerika’da kaldığım ev 8 odalıydı..

Temel amaç başka kültürleri tanımak, barış içinde yaşamak. Herkes orada kendi ülkesini ve kültürünü temsilen var. Kendi yemeklerinizi, geleneklerinizi, ülkenizi tanıtabildiğiniz tam anlamıyla ülkenizi temsilen var olduğunuz bir organizasyon.

Ben ne yaptım?

Ben üç senedir gönüllü çalışma kampına gidiyorum.
Hollanda ile başladım ve iki yaz Amerika’da çalıştım.
Bence en büyük artısı içinde bulunduğunuz ortam.

Gönüllü olmayı iş haline getirmiş tüm hayatlarına yaymış insanlarla çalışmak mükemmel oluyor. Zaten kar amacı gütmediği için kuruluşun maddi bir kaygısı olmuyor.
Sizin ülkenize size yardım etmek için gelen bir kişiyle ne sorununuz olabilir ki?
En sevdiğim özellik dünyanın her yerinden arkadaşım olması ve kültürlerini tanımak. Japon, Alman, Amerikan, İspanyol arkadaşlar edindim. Türkiye’yi temsilen yemeklerimizden denettirdim.
Şöyle düşünün; nazar boncuğu hediye ettiğim, 20 kamp arkadaşım artık nazar boncuğunun bize ait bir simge olduğunu biliyor.

Yurtdışında çalışma ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Buse Hızarcı

Kocaeli Üniversitesi Okurken çalışan çalışırken gezen gezerken öğrenen.