Dünyanın En Efsane 10 Şehri

Dünyanın En Efsane 10 Şehri

Bugün de sizin için tarihin gizeminde kalan 10 şehri anlatmaya çalışıyoruz. Dünyanın çok uzun tarihi boyunca insanlar çeşitli şehirler kurmuşlardır. Kimi zaman bu şehirler dünya tarihine damga vurmuş, kimi zaman da silinip gitmişlerdir. Biz de bu şehirleri araştırıp, tarihin derinliklerine inerek gizemli hikayelerini ve yapılarını bir nebze olsun sizlere göstermek istedik. Lafı fazla uzatmadan başlayalım:

1. Ani

1. Ani

5. yüzyılın en büyük şehirlerinden biri olarak öne çıkmıştır. 10. yüzyılda Ermenistan’ın başkenti olarak kullanılmış, bu dönemde birçok kilise yapılmıştır. 1319 yılındaki büyük deprem neticesinde Ani terk edilmiş ve unutulmuştur.

2. Efes

2. Efes

Kuruluşu milattan önce ikinci yüzyıla kadar dayanan ve içerisinde bulunan Artemis Tapınağı ile dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Efes Antik Kenti, aradan geçen binlerce yıl ve yıkılan onca yapısına rağmen kültür turistlerinin yoğun ilgisiyle karşılaşan bir antik kenttir. Lydia Kralı Kroisos tarafından Bereket Tanrıçası Artemis için yapıldığı düşünülen ve yapımı 120 yıl süren Efes Antik Kenti, Helenistik Çağ’ın başkenti olmakla birlikte limanlara olan yakınlığı ve konumu itibariyle dönemin en önemli politika ve ticaret merkezlerinden biri halini almıştır. İçerisinde 58 antik yapı barındıran Efes’in birçok binası günümüze kadar ulaşmamış olsa da birçok kez yer değiştirdiğinden dolayı kalıntıları 8 km2’lik bir alana yayılmıştır. Ayasuluk Tepesi, Artemision, Efes ve Selçuk olarak 4 ana bölgeye ayrılan antik kent yılda ortalama 1,5 milyon turisti ağırlamaktadır.

3. Machu Picchu

3. Machu Picchu

Dünyadaki kayıp kentlerin en bilinenidir. 1911 yılında Hiram isimli Hawaii’li tarihçi tarafından keşfedilene kadar Urubamba vadisinde saklı kalmıştır. İnkalara ait, etrafı tarım alanları ile çevrili, aşağılardan bakıldığında tamamen görünmez tarihi bir şehirdir.

4. Leptis Magna

4. Leptis Magna

Roma İmparatorluğu’nun öne çıkan şehirlerinden biri olan Leptis Magna, Libya sınırların içinde yer almaktadır. Akdeniz ve Sahra ticaret yolları üzerinde bulunan zengin bir şehirdi. İmparator Septimius Severus’un zayıflamasıyla önemini kaybetmeye başlamış ve 642 yılında yıkılmıştır.

5. Calakmul

5. Calakmul

En büyük Maya şehirlerinden biridir. Tikal’in gücünü kırmak için kullanılmış ferah ve güçlü bir kenttir. Ormanın derinliklerinde keşfedilmiştir. 695 yılında Tikal ile yapılan savaşta nüfusunun büyük çoğunluğunu kaybetmiş, bu da Mayaların çöküşüne sebep olmuştur.

6. Chan Chan

6. Chan Chan

Kolomb öncesi Amerika’nın en büyük şehridir. Binalarının kerpiçten yapılmış olmasından dolayı kerpiç kent olarak bilinir. M.S. 850’de Chimu tarafından inşa edilmiş, 140 yılında İnka işgaline uğramıştır.

7. Great Zimbabwe

7. Great Zimbabwe

11 yüzyılda Banatu insanları tarafında inşa edilmiştir, günümüze taş harabeleri ulaşmıştır. En kalabalık olduğu dönemde 18 bin kişinin yaşadığı düşünülmektedir. Siyasetteki ve ticaretteki değişiklikler ve iklimin dramatik şekilde değişmesinden dolayı insanlar şehri terk etmiştir.

8. Angkor

8. Angkor

Kamboçya’da bulunan bu şehir, 9-15 yüzyıllar arasında hüküm sürmüş Kimer İmparatorluğu’ndan kalmıştır. En çok rağbet gören yapısı, dünyanın en büyük bağımsız dini yapısı olarak bilinen “Angkor Wat” tapınağıdır.

9. Mesa Verde

9. Mesa Verde

Kolorado’nun güneybatısında yer alır. Antik Anasazi insanlarına ev sahipliği yapmıştır. Bilinmeyen bir sebepten dolayı 1300 yılında terk edilmiştir, ancak kalıntıları bugüne kadar ulaşmıştır.

10. Hatra

10. Hatra

Part İmparatorluğu döneminin güçlü şehirlerindendir. Romalılar tarafından çeşitli kereler işgal edilmek istenmiş ancak kalın surları ve kuleleri buna imkan vermemiştir. 241 yılında Sasaniler tarafından alınmış ve tamamıyla yok edilmiştir.

Dünyanın en efsane şehirleri ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Ahmet Furkan Yeğen

EDUMAG Yazarı