Gezerken Para Harcamayı En Aza İndirecek 6 İpucu

Gezerken Para Harcamayı En Aza İndirecek 6 İpucu

Malumunuz Euro ve Dolar aldı başını gidiyor. Ülkece yurtdışına çıkma ve gezme konusunda birazcık şevkimiz kırıldı. Fakat cebinizdeki parayı nasıl idareli bir şekilde kullanacağınızı bilirseniz bu artışlar sizi teğet geçer. Gezinizi bütçenize göre ayarlamak için her gideceğiniz yerin adım adım notunu tutun ve kabaca bir fiyat çıkarın ama tabi ki hala bütçenizi korumak için yapmanız gereken bazı şeyler var. İşte size cep dostu 6 önemli bilgi!

İyi okumalar!

1. Dışarıda yemek yemeyin.

1. Dışarıda yemek yemeyin.

Bulunduğunuz şehrin marketlerini, manavlarını ve pazarlarını gezin. Size en uygun fiyatlı ürünleri alın. Eve geldiğinizde eminim ki aldığınız malzemelerle çok güzel bir yemek yapacaksınızdır. Bunun yanı sıra gezmeye çıkarken de mutlaka yanınıza atıştırmalık bir şeyler alın ki dışarıda yemeğe para ödemek zorunda kalmayın. Hatta ve hatta ülkeyi terk etmeden önce tabi yeriniz varsa sizi bir süre idare edebilecek malzemeleri götürmekte fayda var. Unutmayın yurtdışını elinizdeki parayla gezmeye gidiyorsunuz, yemeklerin görünüşlerine aldanıp lükse kaçmayın.

2. Uygun fiyatlı yerlerde konaklayın.

2. Uygun fiyatlı yerlerde konaklayın.

Şimdi gezme zamanı! Ama tabi ki önce gideceğiniz şehirde kalacak bir yer ayarlamanız lazım. Benim size tavsiyem ya ucuz hosteller bulun ya da evinde sizin kalmanıza izin verecek insanlarla irtibata geçin. Bunu Couchsurfing gibi uygulamalardan sağlayabilirsiniz. Hostellere de booking.com, hostels.com gibi sitelerden ulaşabilirsiniz.

3. Mutlaka mataranız olsun.

3. Mutlaka mataranız olsun.

Avrupa ülkelerinde bir suya 5-10 tl vermek istemiyorsanız yanınızda mutlaka su şişesi bulundurun. Konakladığınız yerden çıkmadan önce doldurun ve sokaklarda rastlarsanız çeşmelerden tekrar tekrar doldurmanızı tavsiye ederim. Gezerken hele ki yaz aylarında geziyorsanız gerçekten su içmeye çok ihtiyaç duyacaksınız.

4. Alkolden uzak durun.

4. Alkolden uzak durun.

Yurtdışına kaç günlüğüne ya da aylığına çıktığınızı bilmiyorum ama alkol ucuz olmasına rağmen ekstra bir şey olduğu için gezerken tüketmemenizi tavsiye ederim. Hem alkole vereceğiniz para cebinizde kalır hem de ertesi günü ayık bir kafayla gezmeye devam edersiniz. Tabi ki alkol alınca susama oranınız çok daha fazla oluyor. Mevsim yaz ise ve suya-belirttiğimin dışında bulamazsanız- sürekli para vermek istemiyorsanız siz siz olun alkol tüketmeyin.

5. Cep dostu ülkeler/şehirler seçin.

5. Cep dostu ülkeler/şehirler seçin.

Herkes gezmeye, yeni yerler görmeye, farklı kültürler keşfetmeye bayılır. Fakat tabi bunların bir bedeli olmalı. Bu bedeli en aza indirgemek için sezon sonlarını tercih etmenizi tavsiye ederim. Şimdi tutup da bayramda yurtdışına çıkarsanız hele ki pahalılıklarıyla ün yapmış yerlere giderseniz bütçenizi sarsabilirsiniz. Yok ben yine de bayramda gitmek istiyorum diyorsanız biletlerinizi aylar öncesinden almanızı ve yerinizi biletlerinizi alır almaz ayarlamanızı tavsiye ederim.

6. Çalışıp para kazanarak gezmeye devam edin.

6. Çalışıp para kazanarak gezmeye devam edin.

Paranızın bitmek üzere olduğunu düşünün ve para isteyebileceğiniz biri yok. Bulunduğunuz şehirde günlük iş imkanları bulabilirsiniz. Hem bu sizler için değişik bir deneyim olabilir. Hem çalışarak para kazanırsınız hem de dilinizi ilerletme imkanınız olur. Bu sizin için bir nevi Work and Travel macerasına dönüşecek.

Bonus :

  • Gezerken elinizden geldiğince az ve kullanışlı eşyalar alın. Seyahat ederken kilo aşımıyla karşılaşıp fazladan para ödemek istemezsiniz.
  • Gezerken sürekli toplu taşıma kullanıp tüm paranızı toplu taşımalara yatırmayın. Unutmayın bir şehir sokaklarında kayıp olunarak keşfedilir!

Yurtdışında ucuz seyahat ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Başak Pırıl Gökayaz