Yurtdışında Ucuz Seyahat Etmenin En İyi 20 Yolu

Yurtdışında Ucuz Seyahat Etmenin En İyi 20 Yolu

Seyahat etmeyi çok seviyoruz ama dolar desen ayrı, euro desen almış başını gidiyor. Hal bu durumdayken nasıl para dayansın.. Peki çok ucuz bir seyahat geçirmenizi sağlayacak bazı tüyolar var desek, hatta bazı şeyleri bedava yapabileceğinizi söylesek? Evet, evet doğru, çok ucuza bir seyahat mümkün! İşte size yurtdışında ucuz seyahat etmenin yolları!

1. Biletlerinizi erkenden alın!

1. Biletlerinizi erkenden alın!

Seyahat denince en önemli şeylerden biri ulaşımdır. Uçak, tren, otobüs biletlerinizi önceden almalısınız. Ne kadar erken bilet alabilirseniz, o kadar daha ucuz olur. Özellikle uçak biletlerini ucuza getirmeniz için en az 3-4 ay önceden almanızda fayda var.

2. Ucuz ülkelere seyahat edin.

2. Ucuz ülkelere seyahat edin.

Belirli bir rotanız yoksa seyahat etmeye ucuz ülkelerden başlayabilirsiniz. Euro ve Dolar tavan durumdayken, para birimi daha düşük, Türk Lirası’nın daha değerli olduğu, fiyatların uygun olduğu, hatta vizesiz gidilebilen ülkelere seyahat edebilirsiniz. Yurtdışında ucuz seyahat edebileceğiniz ülkeleri bu galerimde görebilirsiniz : Gezilecek En Ucuz 10 Ülke

3. Ucuz uçak bileti bulun.

3. Ucuz uçak bileti bulun.

Uçak bileti ararken, bir tarihe takılı kalmayın esnek olun. Gideceğiniz haftanın tüm günlerine bakın, böylelikle daha ucuz bir bileti kaçırmamış olursunuz. Genellikle en ucuz biletler hafta içi Perşembe günleri oluyor. Ayrıca yolunuzu uzatmış olsanız da, aktarmalı uçuşlar normal biletlerden daha ucuz, bu yüzden aktarmalı uçuşlara bakmakta fayda var.

Ucuz uçak bileti alırken bir çok siteye bakın ve karşılaştırın. Skyscanner gibi sitelerden bulduğunuz çeşitli havayolları biletlerini, bir de havayolunun kendi web sitesiyle de karşılaştırın. Havayollarının kendi sitelerinde çeşitli indirim ve kampanyalarla biletler daha ucuz olabiliyor.

Sık kullandığınız havayollarının mil kartlarına başvurun. İşe yaramaz demeyin, siz gezdikçe puanınız birikir ve bakarsınız bir uçak biletiniz bedavaya gelir.

Ucuz Uçak Bileti Bulmanız için En İyi 10 Tüyo galerisinde çeşitli tüyolar bulabilirsiniz.

4. Ucuz veya bedava konaklayın.

4. Ucuz veya bedava konaklayın.

Her şeyde olduğu gibi, konaklamada da erken kalkan yol alır! Konaklama rezervasyonunu önceden yapın. Oteller, pansiyonlar, hosteller için önceden rezervasyon yaptırmak ucuza gelebilir. Ayrıca 3-4 kişilik odalar daha hesaplı olabiliyor. Eğer grup olarak bir seyahat yapıyorsanız büyük odalar tercih edebilirsiniz.

Şehir merkezinden uzak durun. Şehir merkezinde ki otellerin hepsi çok pahalı oluyor.

Tüm dünyada bedava ve ucuz konaklamanızı sağlayan bir çok uygulama ve site var. Bu siteleri kullanarak kendinize bir daire kiralayabilir, ucuz hostel bulabilir, bir ailenin odasında bedava kalabilir, özel mülklerin bahçesinde kamp yapabilirsiniz. Yurtdışında Ucuz ve Bedava Konaklama için 8 Uygulama galerisinde ucuz konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

5. İnternette gizli modda arama yapın.

5. İnternette gizli modda arama yapın.

Uçuşlar ve oteller için arama yapacaksanız, göz atma geçmişinizi gizlemek için tarayıcınızdaki gizli modu kullanın, böylece rezervasyon web siteleri çerezlerinizi takip edemez ve fiyatı yükseltemez.

6. Çok tercih edilmeyen sezonlarda gezin!

6. Çok tercih edilmeyen sezonlarda gezin!

Yaz tatili, sömestr, bayram tatilleri gibi tatil zamanlarında gezmek her zaman, hem konaklama hem biletler açısından pahalı olacaktır. Bir de buna bonus olarak gezdiğiniz turistik yerlerde kalabalıkla boğuşmak zorunda kalırsınız. Eğer imkanınız varsa herkesin tercih etmediği zamanlarda gezmeniz daha hesaplı olur.

7. Marketten alışveriş yapın.

7. Marketten alışveriş yapın.

Seyahatiniz sürecinde marketten alacağınız yiyeceklerle kendinize atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz, böylece yemeğe çok para harcamamış olur ve restoranlara fazla para vermemiş olursunuz.

8. Yerel halka danışın!

8. Yerel halka danışın!

Nerede ne ucuz, nerede ne yenir, nerede ne vardır yerel halktan daha iyi kimse bilemez! Halktan birine danışın ve ucuz mekanları öğrenin.

9. Asla turistik bir bölgede yemek yemeyin.

9. Asla turistik bir bölgede yemek yemeyin.

Genel bir kural olarak, yemek yeri bulmadan önce turistik yerden 5-6 sokak ötede bir yer seçin. Turistik bölgelerde bulunan yerler turistlere yönelik olduğu için her zaman daha pahalıdır. Bu yüzden biraz uzak yerlerde daha az harcama yapmış olursunuz.

10. Sokak yemeklerini tadın!

10. Sokak yemeklerini tadın!

Bir şehrin kültürünü bir de sokakta satılan yemekleri deneyerek öğrenin. Hem hesaplı, hem de lezzetli olabiliyorlar. Bir öğününüzü böyle geçirebilirsiniz.

10. Güzel bir öğle yemeğini hakettiniz!

10. Güzel bir öğle yemeğini hakettiniz!

Olur da şöyle güzel bir yemek yiyelim derseniz, genelde pahalı restoranlarda akşam yemeğiyle aynı yiyecek, öğle saatlerinde yarı fiyatında oluyor.

11. Bedava su!

11. Bedava su!

Yurtdışında çoğu ülkede havaalanlarında, sokaklarda su içebileceğiniz musluklar var. Eğer bir su şişeniz olursa buradan su doldurup, en çok tükettiğimiz şeyden tasarruf etmiş olursunuz.

12. Ücretsiz şehir turlarına katılın!

12. Ücretsiz şehir turlarına katılın!

Son zamanlarda her şehirde ücretsiz yürüyüş turları artmaya başladı. Bu turlara önceden kayıt olup gönüllü rehber eşliğinde bulunduğunuz şehri yürüyerek ve tarihini dinleyerek gezebiliyorsunuz. Bu turlarla ilgili bilgi için Yurtdışında Katılmak İsteyeceğiniz En İyi 5 Ücretsiz Yürüyüş Turu galerimi okuyabilirsiniz.

13. Pazarlık yapın!

13. Pazarlık yapın!

Dünyanın genelinde turiste her şey olduğundan daha pahalı ve inanın pazarlık yaparsanız bir şey kaybetmezsiniz. Alışverişlerde, otellerde, ulaşım araçlarında pazarlık yapın. Ufacık bir indirimin bile size katkısı olacaktır.

14. Taksiye binmeyin!

14. Taksiye binmeyin!

Yurtdışında taksiler bizim için bir tuzak! Yerel halk bile taksi kullanmıyorken, bir turistin taksiye binmesi taksici için fırsat oluyor. Hem taksimetre diye bir şey yok, hem de fiyatları olduğundan 2 katı fazla söylüyorlar. O yüzden zor durumda kalmadıkça taksilerden uzak durmalısınız. Toplu taşıma kullanmak her zaman daha hesaplı. Ayrıca Uber tarzı uygulamalar yurtdışında daha yaygın, onları da kullanabilirsiniz.

15. Fazla para kesintisi yapan kredi kartları kullanmadığınıza emin olun.

15. Fazla para kesintisi yapan kredi kartları kullanmadığınıza emin olun.

Normal hayatınızda ve seyahatlerinizde de, gereksiz ve fazla kesintiler yapan banka kartlarından kaçının. Aylık, yıllık ücretleri fazla olan. Atm’den para çekerken, para aktarması yaparken, alışveriş yaparken fazla kesinti yapan kredi kartlarını tercih etmeyin. Kazandığınız paraları bankalara vermeyin. Bunu kendinize saklayın ve seyahatlerinizde daha rahat harcama yapın.

16. Havaalanlarında para bozdurmayın.

16. Havaalanlarında para bozdurmayın.

Para bozduracaksanız, gittiğiniz şehrin herhangi bir bankasında bozdurmanız daha hesaplı olacaktır. Havaalanlarındaki dövizler her zaman fazla kesinti yapıyor ve para kaybınıza neden oluyor.

17. İnternete para ödemeyin!

17. İnternete para ödemeyin!

Yurtdışında her yerde wifi var bu doğru ama bir çoğunu kullanabilmeniz için kullanıcı girişi ya da para istiyor. Bu da genelde o ülkede kullanılan ”Turkcell’’ gibi telefon hatlarının numarası tarzında bilgiler istiyor ve bu yüzden internet erişimi yapamıyorsunuz.  Bu durumda Starbucks ve Mc Donald’s tarzı yerler yardımınıza koşuyor. Buralarda internete bedava girebilirsiniz.

18. Kültürel etkinlikleri önceden araştırın!

18. Kültürel etkinlikleri önceden araştırın!

Müze girişleri, etkinliklerin tarihlerini araştırın. Müzelerin bazen bedava giriş günleri oluyor, etkinliklerin ucuz olduğu günler oluyor. Bazı kültürel yerlerin öğrencilere bedava olduğu günlerde oluyor. Bunlardan haberdar olmanızda fayda var.

19. Gece trenleri!

19. Gece trenleri!

Avrupa’da seyahat ederken zaman ve paradan tasarruf etmenin harika bir yolu, gece trenleridir. Avrupa’nın büyük şehirleri arasında çok yaygın ve gecenizi trende uyuyarak geçirerek, hem konaklamış olursunuz, hem de yol masrafınız ucuza gelir.

20. Yolculuk masrafınızı paylaşın!

20. Yolculuk masrafınızı paylaşın!

Yurtdışında uzun araba yolculuklarını ucuza getirmenin birçok seçeneği var. Sizle aynı yere giden bir yabancıyla ortak araç kiralayarak, masraflarınızı paylaşıp yolculuğunuzu ucuza getirebilirsiniz. Bunun için yapılan uygulamalardan bazıları: BlaBlaCar ve Carpooling.

21. Bonus: Eğlencesiz olmaz!

21. Bonus: Eğlencesiz olmaz!

Yurtdışındaki gece hayatı ve eğlence mekanları, Türkiye’de olduğu gibi değil. Loca alma zorunluluğu, stand alma zorunluluğu, şişeler patlatma vb. gibi şeyler orada yok. Hatta bazılarında giriş ücreti bile yok. Yurtdışında giriş ücreti almayan mekanlara gidebilirsiniz, içeride bir şey içmenize de gerek yok. Kimse gelip sizi darlamıyor. Bazı günlerde mekanlarda öyle indirimler oluyor ki 1 dolara, 1 euroya bile içki içebiliyorsunuz.

Yurtdışında ucuz seyahat ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.