Günlük 50 TL ile Gezebileceğiniz 3 Ucuz Ülke

Günlük 50 TL ile Gezebileceğiniz 3 Ucuz Ülke

İlk kez yurtdışına çıkan maceraperestler olsun ya da her solukta adımını yurtdışına atanlar olsun, dolar ve euro karşısında değişen para birimimizden dolayı, hepimiz yurtdışı heyecanının en uygun yollarını arıyoruz. Ucuz ülke ve Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler konusunda yazılmış birçok kaynak, birçok blog bulabilirsiniz. Ama gerçekçi olmak gerekirse her gün değişen kurlar neticesinde bu doğrular gerçekliğini uzun süre koruyamıyor. Dolayısı ile bu konuda daha sağlam kararlar verebilmek için gideceğiniz ülkeyi Dolar ya da Euro kuru üzerinden hesaplarsanız daha gerçekçi bir şekilde bütçenizi şekillendirirsiniz. Şu an TL’nin Dolar ve Euro karşısında değişim göstermesi ile bildiğimiz gerçeklerin çok etkilenmemesi adına bu yazıda karşınıza her iki para birimininde değerler gelecek. Sizlerde cebinizdeki para ile günlük 50 TL (Dolar: 12.79 $ || Euro: 10,75 €) olacak şekilde gezebileceğiniz 3 ucuz ülkeyi bu yazı ile keşfedeceksiniz.

1. Makedonya

1. Makedonya

Makedonya ülkesinin başkenti olan Üsküp, ülkenin en büyük şehridir. Türkiye’den kısa sürede uçarak, bir hafta sonunuza ayırabileceğiniz bir Balkan ülkesidir. Daha uzun zaman ayırmak sizi bu şehirde sıkabilir. Eğer uçak biletinizi doğru zamanda uygun fiyata aldıysanız, konaklamanız için bütçenize göre tercihlerde bulunabilirsiniz. Çünkü merkeze 1 km uzaklıkta bir otelde geceliği 55 TL’ye, 500 metre uzaklıkta bir yerde 94 TL’ye booking.com üzerinde araştırarak bulabilirsiniz. Uçuş ve konaklama sizin için ayarlandıktan sonra cebinizde günlük 50 TL ile Üsküp’te neler yapabilirsiniz?

Haritayı elinizi alın ve şehri gezmeye başlayın. Vize istemeyen bu ülkede gezerken yerel lezzetler keşfetme tutkunuzu bir kenara koyarak yaklaşık 14 TL – 19 TL arası (Dolar: 3,5 – 4,8 $ || Euro: 3-4 €) arasında sokak lezzeti tabiriyle köfte ekmek yiyebilirsiniz. Ayrıca değişik bir şeyler yapmayı isterseniz yürüme mesafesinde şehre yakın olan Makedonya Köyü’nü görebilirsiniz.

Akşam saatlerine doğru iyi bir restoranda cebinizde kalan parayı harcayabileceğiniz bir restoran bulmanız zor olmayacaktır. Balkanların incisi olan Makedonya’nın bu mini minnacık başkenti olan Üsküp şehri, 600 yıllık Osmanlı himayesinden kalmış bir yerdir ve kültürel olarak yakınlıklarımız vardır. Böylesine benzerliklerimiz olan ucuz ülke Makedonya’nın Üsküp şehrinde “Makedonya Meydanı”nda İskender Heykeli’ne rastlayabilirsiniz. Makedonya’nın en büyük meydanı olan bu alanda şehrin simgesi olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü burada yer alır. Tabi ki şehrin en önemli ulaşım noktaları da bu meydan çevresinde şekillenmiş bulunmaktadır.

Günlük 50 TL bütçe ile gezebileceğin ucuz ülke listesinde yer alan Makedonya’nın Üsküp şehrinde I. Justinianos heykeline, Gotse Delçev heykeline, Samuil heykeline ve Metodija Andonov-Čento heykeline rastlamanız mümkün. Tam bir heykeller cenneti olan meydanın çevresinden ilerlediğinizde Vardar Nehri’ni görebiliyorsunuz. Buraya en yakın müze olan Makedonya Ulusal Müzesi, Makedonya tarihinin en eski belgelerinin bulunduğu tarihi bir müzedir. Etnografya, Tarih ve Arkeoloji müzelerinin birleşiminden ortaya çıkan müzenin girişi ise öğrenci olarak TL bazında 2.5 TL olarak! Söylemeden geçmek istemeyiz, 600 yıllık Osmanlı himayesinde kaldığını söylediğimiz bu şehirde Türk Çarşısı bile bulunmaktadır! Balkanların en büyük çarşısı olan bu kısımda 2150 civarında dükkan olduğu söylenmektedir. Kuyumcu, çantacı, kitapçı, butik, hediyelik eşyacı ve esnaf lokantasına kadar farklı meslek grupları çarşıda bir arada bulunurken, ucuz ülkelerden biri olan Makedonya’da Türk Lirası değerli olduğu için gezmemek söz konusu olur mu? Gezilecek listenizin yeni ülkesine “Merhaba” deyin! 🙂

2. Çek Cumhuriyeti

2. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve Avrupa’nın altın kalbi olan Prag‘da 3 günlük bir vakit ayırarak harika bir zaman geçirebilirsiniz (Kısacası bir hafta sonunuzu cumadan başlayarak bu geziye çıkabilirsiniz). Özellikle kış ayları kar yağan şehrin gotik havası ile gözler önüne serilen manzaraları dudak uçuklatacak güzellikle… Kış dönemi uygun fiyatlı uçak biletlerinizi kaparak bu şehri gezebilirsiniz. Booking.com üzerinden merkeze 2 km uzaklıkta hostellerde gecelik 85 TL’ye, 0,9 km uzaklıkta hostellerde ise 95 TL’ye konaklayabiliyorsunuz. Prag’da yürüyerek çoğu yeri keşfedebilirsiniz. Özellikle bir şehir haritası ile 3 günde tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz. İçinizi ısıtmak için sıcak bir şarap ya da meşhur sosisli sandviçlerinden yiyerek öğünlerinizi geçirebilirsiniz ya da kendinize güzel bir yemek ısmarlayabilirsiniz bu şehirde… Yaklaşık 15 TL (Çek Korunası:82,05|| Dolar: 3,2 $ || Euro: 3.8 €) çok iyi bir restoranda yemek ısmarlayabilirsiniz kendinize… Dilerseniz masaya! 🙂 Üstelik uzak bir noktaya gitmek isterseniz otobüs biletleri çok uygun oluyor. Yine günlük bütçeniz sizler için yeterli kalıyor… Haftanın bazı günleri olan ücretsiz müze girişlerini ve genelde olan ücretsiz rehberlik turlarını takip edebilirsiniz. Prag nasıl bir yer diyenler için de, belirtmemiz gerekir ki burası Franz Kafka’nın şehridir. Gotik, bohem ve mistik bir şehir havası olan Prag, dünyanın en güzel kentleri arasına girmiştir. Prag mimarisi olarak adından söz ettiren şehrin sırrı tarihinde yıkım olmaması için Hitler’e teslim edilmemesidir. Bazı söylentiler bu şehre Hitler’in kıyamadığı yönünde gelişse de, şehri gezerken bu söylentiye hak verebilecek noktaya geliyorsunuz. El değmemiş, tarih kokulu bu büyülü şehir, Ortaçağ Avrupası’na sizleri götürüyor. Ucuz ülkeler arasında yer alan Çek Cumhuriyeti’nde Türk Lirası değerli olduğu için Prag’ta ekonomik olarak gezmeniz hayal değil. Kışın en soğuk zamanlarında bile ünlü meydanı Old Town çevresinde sergilenen açık standlarda birçok sıcak lezzeti deneyebilir, her mevsimde meşhur Trdelnik tatlısını tadarak Prag şehrinin en ünlü tatlısını yiyebilirsiniz.

3. Tayland

3. Tayland

Dillere destan doğa güzelliği ve okyanusu ile Tayland için Phuket Adası’na belli bir süre biçmek istersek eğer bu cennet diyarlarına haksızlık etmiş oluruz. Ne yazık ki Tayland için ucuz uçak bileti bulma konusunda pek yardımcı olamıyoruz. Takdir edersiniz ki Asya ülkeleri için uçak biletleri oldukça pahalı. Sizler için uygun olabilecek nitelikte bir uçak bileti bulabilirseniz bu ülkeyi listeniz arasına eklemelisiniz. Gelelim finansal olarak sizi memnun edecek, canınızı sıkmayacak detaylara… 50 Türk Lirası, 425.12 Thai Bahtına denk gelmektedir. (Yaklaşık 13 $ ve 11 € tekabül etmektedir.) Sokak yemeklerini tercih ederseniz 30 bahtan başlamak üzere, 150 ile 200 baht civarında restoranda yemek yiyebiliyorsunuz. Thai mutfağı Türk mutfağından oldukça farklı olduğundan farklı restoranları tercih ederseniz yine 200-300 baht civarında yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Dilerseniz marketten 7 bahta suyunuzu alarak 1 TL’den daha az bir fiyata alabilirsiniz. Gezilecek ucuz ülke listelerinde yer alan Tayland ülkesinde Türk Lirası değerli olduğu için sizlerin gezilecek ülkeler listenizde yer alması pek mümkün. Ayrıca bu ülkenin en popüler şehrini gezerken Thai masajı yaptırabilir, müthiş doğa ile huzurlu vakitler geçirebilir ve farklı bir tatil geçirebilirsiniz. Günlük turların da sıkça olduğu bu ucuz şehirde, cebinizde 50 TL ile vakit geçirirken, bütçenize göre de ada turlarını tercih edebilirsiniz. Her bütçeye göre aktivitenin yer aldığı bu şehirde doğanın büyüsüne kapılmaya hazır olun! 🙂

Gezebileceğiniz ucuz ülkeler ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.