İnterrail Yapacaklar için Hayat Kurtaran 7 Tüyo

İnterrail, Avrupa’da kolayca gezmenin kapısını gençler için aralayan bir pass bilet uygulamasıdır. Trenle Avrupa’yı karış karış gezeceğiniz İnterrail’a başlamadan önce rotanızı iyi planlamalı ve alacağınız bileti iyi seçmelisiniz.

Rota planı, bilet ve vize işlemlerini tamamladıktan sonra gezinize başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şeyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Rahat taşınabilen bir çanta alın.

1. Rahat taşınabilen bir çanta alın.

İnterrail gezinizde çantanız sizin eviniz olacak ve uzun süreler boyunca sırtınızda taşımak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle alacağınız çanta konforlu olmalı ve size yükü mümkün olduğunca az hissettirmelidir. Ayrıca, çantanızın büyüklüğünü kendi ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak belirleyin. Arkadaş çevrenizden birisinin daha önce İnterrail’de 70lt çanta kullanmış olması sizin de 70lt çantaya ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez.

2. Ayakkabılarınız uzun yürüyüşlere uygun olmalı.

2. Ayakkabılarınız uzun yürüyüşlere uygun olmalı.

Planladığınız rota kapsamında gezerken otobüsü veya treni kaçırabilirsiniz. Bu nedenle başka bir terminal ya da tren istasyonuna gitmeniz gerekebilir. Ya da görmek istediğiniz yerler araç trafiğine uygun olmayabilir. Bu tarz durumlarda tek yardımcınız ayaklarınız olacaktır ve uzun süreli yürüyüşlerde ayakkabınızın rahat olması, olası ayak ağrılarını engelleyecektir.

3. Hostellerde konaklayın.

3. Hostellerde konaklayın.

İnterrail’e çıktığımızda hostelleri tercih etmek için iki temel sebebimiz vardır. Birincisi, hostellerin otellere göre daha ucuz olmasıdır. İkincisi, bir odada birkaç kişiyle kalacağınız için yeni yabancı arkadaşlar edinme şansınız oldukça yüksektir. Bu sayede gitmediğiniz bir ülkeden dahi arkadaş edinebilirsiniz.

4. Çantanıza aşırı şekilde yemek almayın.

4. Çantanıza aşırı şekilde yemek almayın.

Evet, Avrupa’da restoranlarda yemek-içmek pahalıdır. Fakat unutmayın bir markete gidip atıştırmalık almak veya kendi yemeğini hazırlamak çoğu İnterrail gezgininin sevdiği bir iştir. Bu sayede hem fazla ağırlık taşımamış olursunuz hem de çantanızda başka eşyalarınız için yer açmış olursunuz.

5. Kredi kartı bulundurun.

5. Kredi kartı bulundurun.

İnterrail rotanızı ve kalacağınız yerleri yola çıkmadan ayarlamış olsanız bile kredi kartına her an ihtiyacınız olabilir. Bir şehirde fazladan bir gün daha kalmayı veya bir gün erken ayrılmayı isteyebilirsiniz. Bu durumda gideceğiniz yerdeki bir hostel veya otelden rezervasyon yapmanız gerekecektir. Telefonla ya da internetten yapacağınız bir rezervasyonu kredi kartı olmadan yapmanız çok zor olacaktır.

Ayrıca, euro kullanılmayan bir bölgede iseniz ve kur hesaplarıyla uğraşmak istemiyorsanız kredi kartınız kurtarıcınız olacaktır.

6. Kalabalık bir grup oluşturmayın.

6. Kalabalık bir grup oluşturmayın.

Birçok kişi ilk defa yurtdışına çıkacak olmasından dolayı ya da yabancı dilinin iyi olmamasından dolayı İnterrail gezisini birkaç kişi eşliğinde yapmak istemektedir. Kalabalık bir grup oluşturmanız halinde gezi boyunca yeni insanlarla tanışma fırsatınız çok az olacaktır. Belki de İnterrail’de yeni birisiyle hiç tanışmadan geri döneceksiniz. Ayrıca, gezilecek yerlerden tutun da yemek yenilecek zamana kadar birçok konuda karar almak sizin için zor bir durum olabilir.

İnterrail gezisi hakkında daha fazlası için bu içeriklere göz atın