İspanyolca Öğrenmek için En İyi Netflix Dizileri

İspanyolca Öğrenmek için En İyi Netflix Dizileri

Netflix artık neredeyse hepimizin vazgeçilmezi haline geldi. Son zamanlarda ise İspanyolca dizileri ile adından oldukça söz ettiriyor. Hali hazırda birçoğumuzun bildiği birçok İspanyolca dizi mevcut. Peki siz bu İspanyol dizilerini izlerken hem eğlenip hem de İspanyolca öğrenmek istemez misiniz?

Evet diyorsanız, hemen okumaya başlayın.

1. La Casa De Papel

1. La Casa De Papel

Başlığı okumayı bitirmeden birçoğunuzun aklına gelmiştir. Diziyi kısaca özetlemek gerekirse “Profesör” lakaplı bir kişi Madrid’teki İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak için sekiz kişilik bir ekip kuruyor ve bu kişilere dünyanın çeşitli şehirlerinin isimleri veriliyor.

Bu isimler ise II. Dünya Savaşı’nda rolü olan şehirlerden seçiliyor ve dizideki karakterlere de kişiliklerine göre isimler dağıtılıyor. Dizinin sembolü haline gelen bir diğer şey ise soygun sırasında kullanılan kostümler ve Salvador Dali maskeleri.

İzleyen herkesten tam not alan diziyi Netflix’ten İspanyolca izlerken İngilizce ve Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

2. Elite

2. Elite

Elite, son zamanların gözde dizilerinden biri. Son sezonu henüz yeni yayınlanan dizi, entrikaların döndüğü bir okulda geçiyor. Dizi, kendi okulları depremde yıkılınca ülkenin seçkin ve elit okuluna gitmeye hak kazanan alt tabakadan üç gencin hikayesini anlatıyor. Gittikleri okulda ilk başta kabul görmüyorlar ancak sonrasında olayların ortasında kalıyorlar. Birinci sezonu bir cinayetle biten dizinin 2. sezonu ise bu cinayetin etrafında dönüyor.

Dizi çerez dizi olarak adlandırılan dizilerden diyebiliriz. Her bölümü akıcı ve kullanılan dekor, kostümler diziyi sıkıcılıktan uzaklaştırmış diyebiliriz.

3. Las Chicas del Cable

3. Las Chicas del Cable

Türkçe’ye çevirince “Kablo Kadınları” gibi anlamsız bir ismi olan dizidir. 1920’lerin İspanya’sında geçen, telefon şirketinde operatör olarak çalışan dört kadının bağımsız olma sürecini konu alan dizi, birçok klişelerden oluşuyor. Ancak izleyenlerden oldukça yüksek puanlar alan dizi son dönemlerde revaçta. Dönem dizisi olduğundan Avrupa’nın o yıllardaki kostümleri, kültürlerini değişik bir açıdan tanımak isteyenlerin oldukça sevdiği bir dizi.

Dizi sıradan bir dönem dizisinden daha maliyetli ve çok yönlü çekilmiş. İzleyenlerin 2 günde izleyip bitirdiği diziye bir şans verin.

4. Made in Mexico

4. Made in Mexico

Tam bir pembe dizi olmasa da o enerjiyi alabileceğiniz bir dizi. Meksika’nın sosyete kesimini anlatan dizinin kostümleri, karakterlerin zengin yaşamı gibi birçok dekor dikkat çekiyor. Henüz Türkiye’de ilgi görmese de ülkesinde oldukça rağbette.

Komedi dizisi olarak tanımlayabileceğimiz dizide, çarpık ilişkiler, arkadaşlıklar gibi gündelik konular yer alıyor. Çerez dizilerden biri sayılabilir. Dizide kostümler, renkli yaşamlar konu alınıyor.

5. Narcos

5. Narcos

Çıktığı dönemde sosyal medyayı sallayan bir tür biyografik dizi olan Narcos, İspanyolca ve İngilizce dillerini karışık kullanıyor.

Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için ABD tarafından Kolombiya’ya gönderilir. Dünyanın en ünlü uyuşturucu baronu olarak bilinen Escobar’ın hayatını ve şebekeyi anlatan dizi uzun dönem adından söz ettirecektir.

Oyuncu kadrosu da oldukça kuvvetli olan dizinin puanı oldukça iyi.

6. Siempre Bruja

6. Siempre Bruja

Fantastik bir dizidir. Afro-Kolombiyan bir cadının zamanda yolculuğunu konu ediyor. Baş karakter Carmen, 17. yüzyılda bir köle olarak yaşar ancak sahibinin oğluyla aşk yaşamaya başlar. Bir büyücüyle o dönemde bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre Carmen sahip olduğu her şeyi geride bırakacak ve hiç ait olmadığı bir döneme yani günümüze gelecektir.

Dizi kendi ülkesinde oldukça ilgiyle izlenen ve okullarda ders olarak okutulan bir dizi. Güçlü kastıyla da dikkat çekiyor.

Diziyi Netflix’ten ülke ayarlarını değiştirerek İngilizce altyazılı izleyebilirsiniz.

7. Ingobernable

7. Ingobernable

Dizi, Amerika yapımı House of Cards‘la kıyaslanıyor. Başkanın ve eşinin mutlu giden evliliğini ve siyasette doğru yoldan sapmasının evliliğine yansımasını konu ediyor. Eşiyle tartışması sırasında başkanın balkondan düşmesi ve hayatını kaybetmesi olayların başlamasına sebep olacaktır. Başkanı eşinin öldürdüğünü düşünen basın ve vatandaşlara karşı masumiyetini ispatlamaya çalışan bir kadını anlatıyor.

Dizi akıcı ve hareketli senaryosuyla dikkat çekiyor. Entrika ve olay zincirlerini seviyorsanız bir şans verin.

8. Vis a vis

8. Vis a vis

2015 yılında yayınlamaya başlayan Vis A Vis, kadın hapishanesi konseptli dört sezonu yayınlanmış bir dizidir. Her ne kadar konsept hapishane gibi görünse de içinde suç, aşk, ihanet, entrika, aile ilişkileri ve hapishane dışına da taşan olaylarla ismini en azından Türkiye’de kısa sürede duyurmayı başarmıştır. Eğer Prison Break, Orange Is The New Black ve İspanyolca oluşundan dolayı La Casa De Papel hayranıysanız bir şans vermeden geçmeyin derim.

Bonus: İspanyolca öğrenmek için mobil uygulama ve online kanallar da mevcut.

Bonus: İspanyolca öğrenmek için mobil uygulama ve online kanallar da mevcut.

İspanyolca diziler izleyerek dinleme yönünüzü geliştirirken, pratikten geri kalmamalısınız. Bunun için size tabi ki öncelikle İspanyolca dil okulunda eğitim almanızı öneririz. Ancak evde veya yaşadığınız ülkede kendi başınıza öğrenmek için önereceğimiz bazı mobil uygulamalar ve online kanallar da mevcut. Pratikte ve konuşmada yardımcı olacak bu tüyolara göz atabilirsiniz:

  1. Kendi Kendine Yabancı Dil Öğrenmenin En İyi 5 Yolu
  2. Yabancı Dil Öğrenmeniz için 16 Temel İlke!
  3. Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Kolay Yolu

İspanyolca dizi ve tavsiyeler ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü