Sıkı Bir Maç Olsun: Work and Travel vs Dil Okulu

Sıkı Bir Maç Olsun: Work and Travel vs Dil Okulu

Herkese merhabalar, başlıktan da tahmin edebileceğiniz gibi küçük bir Work and Travel (WAT) ve Yurtdışı Dil Okulu kapışması olacak bu galeride. 2 sene önce Work and Travel programına gittim. Geçtiğimiz Ağustos ayında da 1 ay için İrlanda’ya dil eğitimine gitmiş biri olarak sizlere naçizane kendi gözümden artılarıyla eksileriyle bir karşılaştırma yaptım. Umarım yazdıklarım aklınızdaki ”Work and Travel mı, Dil Okulu mu?” soru işaretlerine cevap olur.

1. Ne kadar bütçen var?

1. Ne kadar bütçen var?

Hepimizin her şeyin para ile döndüğüne hem fikir olduğumuzdan, baştan malumunuz olduğu gibi ister Work and Travel ister dil okulu tercih edin cebinizden sağlam bir para çıkmak zorunda. Asıl mesele hangisi için daha çok harcayacağınız. Cevap basit: Bu raundu Dil Okulu açık ara kaybeder. Çünkü Work and Travel için program ücreti, uçak bileti, vize harçlık derken maksimum $3500 falan ödersiniz gidince de zaten para kazanacağınız için harcamalarınız katlanarak artmaz. Ancak dil okulu için okul ücreti, konaklama, uçak bileti, vize ve oradaki gezme yeme içme masraflarınızla Work and Travel’dan çok daha pahalıya mal olur. Yani tüm bu bilgilerin ışığında şu sonuca varıyoruz, eğer ki maddi durumunuz yeterse dil okulu tercihiniz olsun, yoksa her adımı para harcamak olan bu seçenek adamı yorar benden söylemesi. 😀

Work and Travel : 1           Dil Okulu : 0

2. Ne kadar dayanıklısın?

2. Ne kadar dayanıklısın?

Bu konu tamamen sizin kişiliğiniz, zora ne kadar geldiğiniz ile ilgili. WAT bir eğlence programı değildir bütününde. En az 2,5 3 aylık bir çalışma süreci vardır. Eğer ki WAT’a gitmeyi düşünüyorsanız öyle her şeyin resimlerde görüldüğü gibi şahane olduğunu falan düşünmeyin. Karşınıza her şey çıkabilir, lanet ettiğiniz bir iş, kötü konaklama, sorun yaşadığınız iş arkadaşları, zaten kazanırım geri diye umup kazanamadığınız para, Türkiye’ye hasret gibi. Bunun listesi daha uzar neler yaşayanı var bir bilseniz. O yüzden bir durup düşünün, WAT koşullarını kaldırabilir misiniz, uyum sağlayabilir misiniz, ne çıkarsa çıksın “Ya ben dayanırım, olsun.” der misiniz, mesela. Bu bağlamda Dil Okulu çok daha rahattır. Çalışmak zorunda değilsiniz bir kere. İsterseniz okula bile gitmezsiniz. Sürekli gezip para harcayabilirsiniz. Sevmediğiniz insanlarla görüşmeyin olsun bitsin. Sınıfınızı mı sevmediniz, konaklamanız mı kötü değiştirirsiniz. Dil okulu size hizmet vermek zorunda, WAT’ta ise siz hizmet vermek zorundasınız. Dolayısıyla, dil okulu bu raund’u kazanır.

Work and Travel : 1           Dil Okulu : 1

3. İngilizce öğrenmek mi istiyorsun?

3. İngilizce öğrenmek mi istiyorsun?

Her şey bir yana eğer ki amacın genel İngilizce seviyeni ilerletmek, bir sınıfa girip, öğrenci gibi hoca dinlemek, not almak, ders çalışmak ise hiç durma Dil okulu tam senin aradığın yer. Herkesin bildiği gibi Türkiye’de de aynı işlevi görebilecek bir dünya yabancı dil eğitimi veren kurum var. Sen kalkıp bu eğitimi gidip yurt dışında alıyorsun çünkü dil yerinde öğrenilir. O yüzden amacın ciddi anlamda bir eğitim almak ise tabii ki yurtdışı dil okulu. WAT sana sadece konuşma rahatlığı ve dinlediğini anlama kabiliyeti verir, o da senin çabana bağlı zaten.

Work and Travel : 1          Dil Okulu : 2

4. Hangi aksandan alırdınız?

4. Hangi aksandan alırdınız?

Bu konuda tamamen şahsi fikrimi belirteyim. Adam gibi bir aksanla İngilizce’yi konuşmak istiyorsan kesinlikle WAT. Neden? Çünkü dil okulu yer seçeneklerin İngiltere, İrlanda, Malta vs. bu ülkelerde İngilizce aksanı çeşitlidir ve öğrenmesi o aksanla konuşması çok zordur. Hiçbir zaman İngiliz aksanı ile İngilizce konuşamayız mesela ya da İrlanda aksanıyla, adamların gırtlak yapıları ona göre gelişmiş bir kere. Ayrıca anlaması ve kelimeleri yakalaması cidden zor oluyor. Ben bu bağlamda Amerikan aksanının öğrenmesi ve kapması çok daha kolay olduğunu düşünüyorum. O zaman şunu sorduğunuzu duyar gibiyim, “İyi de Amerika’da da dil okulu var, orayı da mı unuttun?” Hayır, unutmadım. Dil okulu adı üstünde okul. Dil öğrenmek isteyen yabancı ülkelerden, bilhassa Avrupa’dan bir sürü öğrencinin akın ettiği bir yer. İtalyan, İspanyol, Rus, Alman, Çinli derken tam bir cümbüş. Size orada duyacağınız İngilizceleri anlatmaya benim Türkçem yetmez, duymanız lazım. Üstüne üstlük hepsinin seviyesi ileri değil ki karma karışık. Herkesin öğrenci olduğu İngilizcelerin, telaffuzların yarım yamalak olduğu bir yerde siz kendi İngilizcenizi nasıl düzelteceksiniz? “Yanlış başka bir yanlışla düzeltilmez!” arkadaşlar. Siz yanlış yaparsınız, karşıdakinden doğrusunu duya duya siz de doğruyu bulursunuz. Bu öğrenci cümbüşünün size tek faydası İngilizceyi değişik aksanlardan duymaya aşina olursunuz, o insanları anlama kabiliyetiniz yüksek olur. Ama bana derseniz ki “İyi de ben Amerika’dayım, gidip Amerikanlarla konuşurum.” Ben de size şunu söylerim: “Sizin arkadaşlarınız oradaki öğrenciler. Vaktinizi onlarla geçirecek, onlarla gezecek, onlarla konuşacaksınız. Ayrıca ha deyince Amerikalı arkadaş da bulunmuyor öyle maalesef.” Ama WAT yapanlar işte orada burada her yerde sağ sol ön arka Amerikan, iletişiminiz bu dili en doğru, anlaşılır konuşan insanlarla olacak. Adamların ana dili yahu! Siz çat pat kafa göz yarıp konuşurken onlarla her konuştuğunuzda hatalarınızın biraz daha farkına varırsınız, daha düzgün telaffuz kapar, bir de üstüne Amerikan aksanı patlatırsınız. (ki inanın zor değil, bir o kadar da havalı 😉 )

Böylece buradaki bir puan da Work and Travel’a gidiyor!

Work and Travel : 2           Dil Okulu : 2

5. Ne kadar gezmek istiyorsun?

5. Ne kadar gezmek istiyorsun?

Sevgili ”gezeyim tozayım, oraya gideyim buraya gideyim, yerimde durmayayım” diyen arkadaşlar,

Hemen dil okullarına bakmaya başlayabilirsiniz. Hem zamanınız var, hem paranız kim tutar sizi! Bir de illa ki bulursunuz başkalarını sizinle oradan oraya gezecek. Altını üstüne getirirsiniz ülkenin. Bence çok da güzel olur, tadını çıkarmak gerek tabi. Bunu dil okulunda yapmak kolay. Amma velakin, ben gidip Amerika’da orası senin burası benim gezeceğim diye planları olan sevgili arkadaşlar o tatlış hayallerinizi bir zahmet 3 ay kadar bekletin. Tabi aralarda kaçarsınız bir yerlere gezersiniz ama siz orada maaşlı bir çalışansınız. Öyle kafanıza göre “Ben gidicem, gezicem, sıkıldım.” diyemezsiniz. Zaten gitseniz Amerika bu bir yerden bir yere gitmek öyle kolay değil.  Toparlayacak olursak Dil okulunda vaktiniz bol, gezecek adam her yerde bulunur, okul zaten sürekli bir aktivite yapar, partisiydi, gezisiydi, eğlencesiydi falan. WAT’ta ise işin gücün biter çalışma süren dolar, o zaman yap planını nereye istiyorsan git tabii. Yani :

Work and Travel : 2           Dil Okulu : 3

6. Zamanı ne kadar iyi değerlendirebilirsin?

6. Zamanı ne kadar iyi değerlendirebilirsin?

İster WAT olsun, ister Dil okulu. Siz göz açıp kapayıncaya kadar biter geçer o zaman. Ama süreçten bahsedecek olursak bence WAT’ta daha çabuk geçiyor. Çünkü sürekli işe gidiyorsunuz, koşturuyorsunuz, çalışıyorsunuz, saatleri saymıyorsunuz (cankurtaranlar dışında 😀 ) dil okulu eğlencesi şamatası gezisi bol olsa dahi o derslere girip çıkmak ciddi bir ölüm. Yani ben dayanamıyordum bir süre sonra. Hiç bitmeyen bir İngilizce öğrenme süreci, okulum bitmiş ben yurtdışına gidiyorum hala okuldayım hala ödev hala ders. Beni bunaltmıştı bayağı, eğer öğrenmek için çok hevesli değilseniz eminim ki geçmeyecek o dakikalar. O yüzden +1 WAT.

Work and Travel : 3           Dil Okulu : 3

7. Amerika’yı mı görsem Avrupa’yı mı?

7. Amerika’yı mı görsem Avrupa’yı mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi dil okulu için alternatif çok. Siz nereyi seçerseniz oraya giderseniz. Yani Amerika’ya dil okuluna da gidebilirsiniz WAT için de. Fakat Amerika’ya dil okuluna gitseniz de o WAT gibi olamaz hiçbir zaman. Amerika bu gezmesi tozması kolay değil, uzun bir zaman ayırmak gerek ve sizin vize süreniz buna yetmeyecektir, sonuçta amacınız eğitim. WAT’ta ise uzun bir zaman ayırabilirsiniz gezmeye. Bunu geçtim olur da dil okulu için İngiltere, İrlanda ya da Malta falan tercih edecekseniz, size şunu söylemek isterim ”Oh, come on!” Avrupa’yı dil okuluna gitmeseniz de görmek ve gezmek için yüzlerce şansınız olur, alternatif çok ama Amerika için aynı şeyi söyleyemem. Gidiş dönüş çok pahalı, ülke kocaman, bir yerden bir yere gitmek zor ve 1 haftada öyle altını üstüne getiremezsiniz. Amerika tamamıyla başka bir dünya ve bence Work and Travel onu keşfetmenin en güzel yolu ve bunu sadece öğrenciyken yapabileceğinizi dipnot olarak bir köşeye bırakıyorum. Öyle her zaman elinize geçmez bu fırsat benden söylemesi. Yani seçiminizi yaparken bunu da bir göz önünde bulundurun derim ben.

8. WAT vs Dil Okulu karşılaşmasının kazananı açıklıyorum!!

8. WAT vs Dil Okulu karşılaşmasının kazananı açıklıyorum!!

Her maçın bir galibi var ya da en kötü berabere kalsınlar. Biz de bu maçın galibini sonucunu açıklayalım. Çünkü “Kafam karıştı. Ben hala ne yapacağımı bilemiyorum.” diyeniniz olabilir. O zaman alın kağıdı kalemi elinize alın beraber bir değerlendirme yapalım, size özel olsun. 😉 Baştan beri bahsetmiş olduğum maddeleri sıralayacak olursanız eğer bu anlamda WAT’a da Dil okuluna da puan verin 0-5 arası. Mesela  puanı yüksek çıkan sizin kazanınız olsun. Ama şunu da unutmayın bazı faktörler kritiktir. Para durumunuz yeterli değilse Dil Okulunu zaten düşünmeyin derim ben. O zaman da Dil okulu puanını 0 ile çarpsanız daha iyi olur bence. Eğer berabere kaldı benimkiler derseniz, sizin için en önemli kriteri baz alın o kriteri en iyi kim sağlıyorsa tercihiniz ondan yana olsun. “Yaa ben ikisini de yapmak istiyorum ama!” diyenlere  “Neden olmasın?” derim. Önce WAT ya da dil okulu yap birini sonra diğerini, sonra da senin yorumlarını alırız. 🙂

Bana soracak olursanız senin galibin kim diye ben WAT derim. Ama bu maçın tek bir kazanını yok. Önemli olan sizin istekleriniz, sizin tercihleriniz ve sizin içinde bulunduğunuz durum. O yüzden herkes kendi maçının hakemi olsun, kazananı da kendi bulsun.

Hepinize şimdiden kolay gelsin, sorularınız olursa yazmaktan ya da aramaktan çekinmeyin.

Başta da belirttiğim gibi “Sıkı bir maç olsun, hak eden kazansın!

Son olarak, “Bu kız ne görmüş bu kadar?” diye düşünürseniz İrlanda dil okulu ve Work and Travel maceralarımı okuyabilirsiniz : ”Anlatılanıyla Anlatılmayanıyla Work and Travel (Benim Hikayem)” ve ‘‘Kaplan Dil Okuluyla Amerika’dan İrlanda’ya Uzanan Dil Eğitimi Hikayem” İyi şanslar!

YAZAR HAKKINDA
Beyza Emre

Herkese Merhabalar,
Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim. Ankara'da okuyorum. Endüstri Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Aslen Balıkesir'in Erdek ilçesinde yaşamaktayım, yani ailem orada.
2. sınıfın yaz ayında yurt dışına ilk kez Work and Travel programıyla çıktım ve Amerika'ya gitme hayalimi böylelikle gerçekleştirmiş oldum. Edumag sitesinin 2016 yılında düzenlediği ulusal içerik yarışmasına katılmakla beraber Edumag sitesi ile de tanışmış oldum. O zamandan beri ara ara günlükler ve galeriler hazırlamaktayım.
Gezmeyi, yurt dışına çıkıp yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum. Bu anlamda bayağı cesurum diyebilirim. Bir fırsat bulursam hiç kaçırmam, yanımda biri var mı yok mu bakmadan direkt giderim. Hayatta fırsatlar karşımıza hep çıkmaz sonuçta. Dolu dolu yaşamak lazım.
Sorusu olanlar bana instagram hesabımdan kolaylıkla ulaşabilirler. :)