Yurtdışına Çıkmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Yurtdışına Çıkmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Yurtdışına çıkmak ve yeni kültürleri keşfetmek her ne kadar keyifli bir aktivite olsa da, henüz bu deneyimi yaşamayanların kafasında çeşitli soru işaretleri oluşturabiliyor. Yurtdışına çıkmak isteyen ama kafasında ”Hangi ülkeden başlamalıyım?”, ”Yabancı dilim çok iyi değil. Acaba dil sorunu yaşar mıyım?” ya da ”Yurtdışına çıkmak çok mu pahalı?” gibi sorular olan kişilere yardımcı olabilmek ve fikir verebilmek adına bu yazıyı kaleme aldım. Keyifli okumalar.

1. Vize istemeyen ülkeleri tercih edin.

1. Vize istemeyen ülkeleri tercih edin.

Vize almak yurtdışına çıkış sürecinin şüphesiz en can sıkıcı aşaması. Envai çeşit evrağı temin etmek, banka hesabınızda önceden düzenli aralıklarla para bulundurmak ve seyahat sigortası yaptırmak gibi çeşitli işler insanı daha gitmeden pişman edebiliyor. Henüz yurtdışına çıkmadıysanız, ilk gideceğiniz ülkeler için vize istemeyenleri tercih edin. Vize istemeyen, mesafe açısından çok da uzak olmayan ve hoşça vakit geçirebileceğiniz bir sürü güzel ülke var. Örneğin Sırbistan, Bosna-Hersek, Gürcistan ve Ukrayna vb ülkeler vize istemiyor. Bu ülkeleri araştırın ve kendi seyahat zevkinize göre tercihinizi yapın.

2. Dil sorunu yaşamayacağınız ülkeleri tercih edin.

2. Dil sorunu yaşamayacağınız ülkeleri tercih edin.

İlk kez yurtdışına çıkacaksanız ve yabancı diliniz iyi değilse, size tavsiyem en azından ilk seyahatleriniz için dil problemi yaşamayacağınız ülkeleri tercih etmeniz. Bosna-Hersek ve Makedonya bunun için size tavsiye edebileceğim ülkeler. Her iki ülke de eşsiz doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak ve tabiri caizse sizi kendi evinizde gibi hissettirecektir. Sokakta, alışveriş yaparken veya müze gezerken kullanacağınız yegane dil Türkçe olabilir. Her iki ülkede de Türk nüfusu bir hayli yüksek. Türk olmayanların çok büyük bir bölümü de Türkçe biliyor. İlk yurtdışı deneyiminiz için her iki ülke de oldukça uygun.

3. Bütçe açısından sizi zorlamayacak ülkelere gidin.

3. Bütçe açısından sizi zorlamayacak ülkelere gidin.

Biz seyahat severlerin belini büken yegane sorun seyahat masrafları. Son dönemde döviz kurunun oldukça yüksek olması yurtdışına çıkmayı bir hayli zorlaştırıyor. Ama merak etmeyin! Oldukça hesaplı ve paramızın hala değerli olduğu ülkeler de var. Ukrayna, Gürcistan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ bunlardan bazıları. Oldukça uygun bir bütçe ile ilk seyahat deneyiminizi yaşamak istiyorsanız, bu ülkeleri tercih edebilirsiniz.

4. Rahat gezilebilen ülkelere gitmeye özen gösterin.

4. Rahat gezilebilen ülkelere gitmeye özen gösterin.

İlk kez yurtdışına çıkacaksanız, bir ülke seçtiniz ve gideceğiniz ülkede birden fazla şehri ziyaret etmek istiyorsunuz, öyleyse şehir içi ve şehirler arası ulaşımının kolay olduğu ülkelere gitmek daha faydalı olacaktır. Bu açıdan raylı ulaşım sistemlerinin ve otobüs ulaşımının bir hayli gelişmiş olduğu İngiltere, Almanya ve İtalya gidebileceğiniz yegane ülkelerin başında geliyor.

5. Gideceğiniz zamanı iyi belirleyin.

5. Gideceğiniz zamanı iyi belirleyin.

Bir ülkeye doğru zamanda ve mevsimde gitmek seyahatinizi daha konforlu ve keyifli hale getirecektir. Seyahat etmek istediğiniz ülkeyi belirledikten sonra, gideceğiniz zamanda ülkenin iklim şartlarını , görmek istediğiniz müze ve anıtların müsaitlik durumunu veya ülkede herhangi bir siyasi problemin olup olmadığını iyice araştırın. Örneğin Sarı Yelekliler her gün eylem düzenlerken Paris’e, metro çalışanlarının boykot yaptığı Londra’ya veya Corona Virüsü varken Çin’e gidip hem sağlığınızdan olmanın hem de seyahatinizi zehir etmenin bir anlamı yok. Bu yüzden bir ülkeye gitmeye karar vermeden önce ülkeyle ilgili detaylı bir araştırma yapın.

Yurtdışına çıkmak ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Çağlar Didman

Seyahat Yazari / Blogger - Gez, dene, tat ve paylas !