İngiltere’de Dil Okulu Masrafları ve Yaşam Maliyetleri

İngiltere’de Dil Okulu Masrafları ve Yaşam Maliyetleri

Siz de ”İngiltere’ye gideceğim ama masraflarım ve yaşam maliyetlerim ne kadar tutar? Okul ücreti, konaklama, gezme, yeme-içme, uçak bileti ve pek çoğunu hesaba katarsam yok yok bütçe beklediğimden fazla.” diyorsanız durun, derin bir nefes alın ve bu yazıyı okumaya başlayın…

Dil Okulu

İngiltere’de çok fazla lokasyon ve fazlasıyla dil okulu var. Öncelikle sizin yapmanız gereken ilk olarak şu soruların cevabını bulmak olmalı:

1. İngiltere’de eğitim alacağım şehirden beklentim nedir?

2. Dil okulundan beklentim nedir?

3. Bütçem nedir?

Siz bu soruların cevabını verdiğiniz takdirde bundan sonraki iş danışmana kalıyor. Danışman sizin bütçenize ve beklentilerinize göre en uygun lokasyonu ve okulu sunuyor. Size ise okullar arasında tercih yapmak kalıyor.

Dediğim gibi onlarca dil okulu var. Önemli olan sizin beklentilerinize uygun olanının sunulması.

Kampanyalar

Okulu seçtiniz ama kurdaki artış sizi tedirgin mi ediyor? Bu durum planladığınız maliyeti ne kadar etkiler?

Zaman zaman kur artışı olabiliyor. Kur arttığında okullar özellikle 1500-2000 liraya yakın indirimler yapabiliyor. Bu fırsatları değerlendirin.  Unutmayın, siz bekledikçe okullar eğitim fiyatını düşürmez. Sadece indirim oranlarını değiştirir. Bugün sağlanan fiyatlar üzerine beklemek size 2 ay sonra daha fazla bir masraf yapmanıza neden olabilir. Bu tür durumları gözardı etmemenizde fayda var.

Her şey iyi hoş, okulu tercih ettiniz, gelelim uçak biletine..

Uçak Bileti ve Yurtdışına Gidiş Süreci

Uçak bileti ücretlerine baktığımızda İngiltere’ye gidiş dönüş toplamda 400 liraya dahi uçak bileti bulabilirsiniz. Bu da yaz döneminde İstanbul’dan İzmir’e gidişimizden daha ucuza bile gelebiliyor. Ama burada da dikkat edeceğiniz nokta bilet alacağınız tarihin tabi ki de gidiş tarihinizden biraz erken olması.

Gidiş dönüş biletlerinizi 400 liraya bulabilecekken, benim gibi iki gün öncesinden alırsanız tek gidiş 600 liraya kadar çıkabiliyor. Erken uçak bileti alabilmeniz demek vize başvurunuzu erkenden yapmanız demektir. Eğer ki gitmeyi kesin olarak istiyorsanız vize başvurunuza erkenden başlayın. Yoksa fiyatlar her geçen gün artar (gerek okul, gerek yol) ve bu da sizin gitme ihtimalinizi düşürücü etken olur.

Unutmayın, erken kalkan yol alır! Her şey tamam, okulumuzu seçtik, vizemizi aldık, akabinde uçak biletimizi de aldık. Peki ya sonrası?

İngiltere’de Yaşam Maliyetleri

Eveet geldik asıl merak edilen noktaya. Öncelikle yemek işlerinden bahsedersek eğer, aile yanını tercih ediyorsanız şanslısınız. Çünkü yemekler aile tarafından sağlanıyor. Öğlen ise okulda bulunan herkesin çalışmayan öğrenci olduğunu hesaba katarsanız ki bunu net olarak gözlemleyeceksiniz, herkes evden kendi yaptığı salatayı getiriyor ya da marketten aldığı lezzetli 1-2 strelinlik sandviçleri(Okul kantinleri azıcık yemek noktasında tuzlu olabiliyor çünkü).

İkinci bir yöntem dışarıdan yemek getirmediyseniz zaten önceden keşfedilmiş İtalyan restoranları gibi yemek yenecek yerler var. Orada da makarna, salata yesen dahi ortalama 4 GBP gibi bir fiyat demektir. Ki, bu da bugün Türkiye’de yemek için harcadığınız parayla hemen hemen aynı rakama denk geliyor. Küçük bir not; oradaki en pahalı yemek yenen yerlerden biri de Türk restoranlarıdır.

Eğer ki yurtta kalıyorsanız kendi yemeğinizi kendiniz yapacaksınız. Nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim? Onu da deneyimledim, şöyle ki: Poundland var her şey 1 GBP, evet gerçekten her şey bir Sterlin, Toblerone çikolatalardan tutun da şampuana, çerezlere kadar her şey 1 GBP. Et ve et ürünleriyse markette ortalama 4 GBP ye bulabilirsiniz, bir de ortak bir arkadaş bulabilirseniz çok daha dengeli market alışverişi yapabiliyorsunuz. 4’le çarpsanız dahi uyguna gelebiliyor alışverişler(sakız hariç).

Ve yol harcamasına baktığımızda aylık kart alabiliyorsunuz uygun fiyata. Ne kadar süreyi kapsıyorsa o sürede sınırsız kullanabiliyorsunuz. Brighton’da 3 aylık bir kart aldığınızda ortalama 120 GBP’a denk geliyor. Londra’da ise Oyster Card edinerek %30 indirim ile haftalık sınırsız yararlanabilirsiniz.

Konaklama

Eğer 4 haftadan daha uzun süre gidiyorsanız benim size tavsiyem okulun konaklamasından 4 hafta yararlanıp ardından kendinizi daha uygun konaklama bulabileceğinize inandırmanız.

Kendimden örnek verecek olursam ilk ayımda danışmanlık şirketimin ayarladığı aile yanı 4 hafta konakladım. Gitmeden 660 GBP verdim ve ikinci ayda bu fiyatın yarısına kendim yeni bir konaklama ayarladım. Bu tamamen şans, fakat bu ihtimali asla göz ardı etmemenizi öneririm.

Sosyal Aktiviteler

Müzeler İngiltere’de ücretsizdir. Özel müzeleri ya da hayranıysanız Harry Potter filmlerinin çekildiği yerlere yapılan turların kampanyalı zamanları bilet yakalayabilirsiniz. İngiltere’de şehirlerarası gezmek gerçekten çok uygun. Örnek veriyorum okuldaki tura katılırsanız ve Brighton’da iseniz Oxford’a, Cambridge’ye geçmeniz de ortalama 20-25 GBP’ye mal olabiliyor. Ya da trenlerin indirimli tarifeleri oluyor ki, tek giderseniz de yine bu alternatiften yararlanabiliyorsunuz.

Arkadaşlarınızla planladığınız aktiviteler noktasında ise şunu unutmayın orada dil eğitimine gelen herkes bunun bilincinde. Çok pahalı bir aktivite yapacak olsalar dahi ayda bir kere yapılıyor, çünkü öğrencilerin bütçelerinin sınırlı olduğunu onlar da biliyor.

Toparlamam gerekirse İngiltere’de dolu dolu geçirdiğiniz aylık bir bütçe ortalama 300 GBP’ye mal oluyor. Bu bir ay 200 GBP olabilirken (ki ben bunu başarmıştım) bir ay 350 GBP de olabiliyor. Ama şunu unutmayın ki bu denge tamamen sizin elinizde.

O zaman soruyorum, eğer İngiltere’de dil okuluna gitmek istiyorsanız ve bunun için ortalama bir bütçe planladıysanız daha ne bekliyorsunuz? Sorun, dinleyin, okulları öğrenin ve ilk adımı atmış olun.

Bol şanslar


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Berfin Tireli

Yurtdışı Eğitim Danışmanı