Venedik’e Gitmeniz için 6 Can Alıcı Neden

Benim Erasmus için Venedik’i seçmem tamamen tesadüfler silsilesi oldu. O yüzden ‘ben neden Venedik’i seçtim?’ kısmını size uzun uzun anlatmayacağım, İtalya sempatim yüzünden diyebiliriz.

Peki siz neden Venedik’i tercih etmelisiniz?

Benim buradaki üniversitem Ca’ Foscari, bölümüm de ekonomi. Ekonomi ve işletme bölümünde öğretim yılı 4 periyottan oluşuyor. Ben ikinci dönem geldiğim için 3. ve 4. periyotlardan ders aldım. Bir periyot bir buçuk ay sürüyor. Evet, yanlış duymadınız bir buçuk ay! 30 kredi almanız ve en az 10 krediyi geçmeniz gerekiyor hibenin kalanını alabilmek için. Derslerin büyük bir çoğunluğu 6 kredi. Şubat başında 3. periyot başlıyor ve mart ortasında dersler bitiyor. Mart sonunda olan sınavlardan iki tanesi geçtiyseniz TEBRİKLER, kalan zamanınızı yalnızca gezmeye harcayabilirsiniz ! Evet, Venedik’i seçmeniz için sunabileceğim daha iyi bir sebep olabilir mi, bilemiyorum.

Venedik’in etrafında gezilecek çok fazla yer var.

Verona, Vicenza, Padova, Trieste, Bologna, Milano derken önce tüm İtalya’yı, sonra tüm Avrupa’yı trenle ne kadar rahat gezebileceğinizi farkedeceksiniz. Bir de tabii ki Ryanair gerçeği var. Geçen hafta 5 euroya Corfu ve Napoli’ye uçak bileti aldım. 5 euro.. Beş.

Gezi planlarınızı şimdiden yapmaya başlayın derim.

Şehir içinde her yer yürüme mesafesindedir.

Muhtemelen ikna oldunuz ama devam edeyim. Araba yok ! Toplu taşıma yok, her yere yürüyebilirsiniz. Venedik’te en uzak mesafe 40 dk yürüme mesafesidir. A piedi ! Yürürken hepiniz turistlere söveceksiniz ama Türkçe sövebilirsiniz kimse anlamıyor 😀

Sinir stresi de attınız, sıra geldi yemeklere.

Kocaman pizza dilimleri 2 euro. Pasta(makarna) 5 euro civarında. Çok mu lezzetli, hayır, ama bu sayede ”bi paket makarna alsam 35 cente, 2 gün onu yesem bir öğünüm kaç cent’e geliyor” gibi hesaplamalar yapıp hem yemek yapmayı öğreneceksiniz hem de matematiğiniz gelişecek. Kişisel gelişim de tamam!

Her ayın ilk pazar günü tüm devlet müzelerine giriş bedava.

Venedik’in tüm müzelerini bu şekilde beleşe getirebilirsiniz, biz dün arkeoloji müzesine ve Galleria dell’Accademia’ya gittik. Hiç sıra beklemeden ve böbreği kapıda bırakmadan girip ruhunuzu sanatla doyurabiliyorsunuz.

Sokaklarda istediğiniz saatte rahat rahat yürüyebilirsiniz.

Özgürsünüz arkadaşlar. Canınız sıkılınca gece 2’de çıkıp yıldızlara bakabilirsiniz(çünkü görünüyor), size garanti ediyorum sağınızdan solunuzdan ”hop, şşt, pşşt” gibi sesler duymayacak, modunuzu düşürecek hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız, çünkü insanlar insan.

Sanata bakış açılarını görünce şaşıracaksınız.

Son olarak kiliselerdeki halı figürlerini, cam sanatını, yemekleri, İstanbul’dan getirilen tarihi ögelerin burada nasıl sergilendiğini gördükten sonra aslında kültürel açıdan ne kadar zengin bi ülkede yaşadığımızı, bizim olan ve sahip çıkmadığımız değerlere burada nasıl sahip çıkıldığını anlayacaksınız ve içiniz acıyacak.

Venedik hakkında daha fazlasını okuyabileceğiniz diğer içerikler