İngiltere Dil Okulunda Bir Gün Nasıl Geçer?

İngiltere Dil Okulunda Bir Gün Nasıl Geçer?

Hızlandırılmış İngilizce kursu ile tam motivasyonlu dil eğitimi almak için Leeds English dil okuluna geldim. İngiltere’nin öğrenci şehirlerinden biri olan Leeds, hem kalabalık hem de kozmopolit yapısı ile beni kendine hayran bırakan şehirler arasına girdi.

Bana Türkiye’nin İzmir’i gibi hissettiriyor, üstelik havası da ülkenin kuzeyinde yer almasına rağmen diğer kesimlere nazaran daha sıcak, daha cıvıl cıvıl! Şimdi güneşli bir havada sizlere bu blog yazısını hazırlıyorum desem ne düşünürsünüz? Çünkü İngiltere burası, bir gün içerisinde dört mevsimi yaşayabilirsiniz. Yine de bu efsanelerin doğru olduğunu belirtmeme gerek yok diye düşünüyorum ama bilmeniz gerekir ki çok güneşli havalar da gördüm. Yani bu efsaneler yerini normal hava şartlarına bırakmaya başlıyor diye ümit ediyorum.

Öte yandan, Leeds şehrinin üniversitelere ev sahipliği yapmasından dolayı uygun konaklama, öğrenci indirimleri ve öğrencilere hitap eden her şeyi içerisinde barındırıyor. Böyle bir şehrin içinde de dil eğitimi almak bir hayli keyifli. Çünkü kendinizi kolayca bu şehre ait hissediyorsunuz. Bu şehrin içerisinde dil okulunda okumak nasıl peki? Gelin sizlerle İngiltere dil okulundaki bir günümü gözden geçirelim.

1. Dil okulunda ders programı nasıl?

1. Dil okulunda ders programı nasıl?

Leeds şehrindeki bu tatlı dil okulunun hızlandırılmış İngilizce kursu için haftanın tam beş günü dolu dolu derslere gidiyorsunuz. Elbette bu kursa başlamadan önce ufak bir seviye tespit çalışması yapılıyor. Bu doğrultuda online olarak Writing ve Grammar testlerine tabii tutuluyorsunuz. Ayrıca dil okulunuzun ilk günü ufak bir Speaking görüşmesi oluyor. Ardından sizin seviyenize karar veriliyor ve ilgili İngilizce dil seviyenize uygun olan sınıfa yerleştiriliyorsunuz.

Tüm dersler sabah 09:00’da başlıyor. Bir buçuk saatlik dersin ardından 15 dakikalık bir molanız oluyor. Ardından ikinci bir buçuk saatlik dersinize giriyorsunuz. Bu dersin sonunda 45 dakikalık ders molanız oluyor. Özellikle yemek yemek ve dil okulu öğrencileri ile kaynaşmak için inanılmaz güzel bir ders molası olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum! Bu uzun ders molasından sonra son bir buçuk saatlik dersinize girip 14:30 civarı dil okulu derslerinizi bitiriyorsunuz. Günün geri kalanı size ait! Dilerseniz hafta içi dil okulu etkinliklerine katılabilir ya da Leeds şehrini özgürce keşfetmeye başlayabilirsiniz.

2. Derste beni neler bekliyor?

2. Derste beni neler bekliyor?

Öncelikle bu dil okulunda eğitim veren her öğretmen sevgi dolu, komik ve eğlenceli. Sizleri derste bir ağız dolusu güldürebiliyorlar. Ayrıca derslikte sadece oturarak değil, kimi zaman ortak alanda bir video izleyerek ya da bir yeri gezerek dersinizi işliyor olabiliyorsunuz. Çünkü temelde sizlere ders işletme değil, deneyim ile İngilizce konuşmayı öğretiyorlar. Konuşma diyorum çünkü derslerde İngilizce aksanı ile konuşmayı da öğreniyorsunuz. Günlük hayatta çeşitli örneklerle harmanlanmış bir dersi Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanmış nitelikli kitaplarla işliyorsunuz.

3. Ders arasında yemeği nasıl halledebilirim?

3. Ders arasında yemeği nasıl halledebilirim?

Leeds English dil okulu içerisinde mutfak bulunmakta, dolayısı ile bizlere kolayca kendi bütçemize göre aldığımız ürünleri mikrodalgada pişirme/ısıtma şansı veriyor. Onun da ötesinde ortak kullanım alanı olduğu için kendinizi evinizde gibi rahat bir ortamda hissettiriyor. Özellikle İngiltere’de hazır gıdalar ve hazır yemekler oldukça yaygın. Durum böyle olunca kolayca marketlerde hazır yemekler bulabiliyorsunuz. Beni en çok şaşırtan da kaşar peynirli karnabahar görmem oldu. Hazır karnabaharı mikrodalgaya koyunca bir dakika sonra hazır. Özellikle bu konuda hassas olan ve kendi yemeğini hazırlamak isteyenler için söylemeliyim ki marketler oldukça uygun bu konuda da. Genel olarak bu mutfak her türlü sizin isteklerinize cevap verebilecek nitelikte…

4. Ders arasını nasıl değerlendirebilirim?

4. Ders arasını nasıl değerlendirebilirim?

Ders arasını ister ortak alanda, ister Leeds English dil okulunun tatlı bahçesinde geçir. Her iki alanda senin için rahat ve konforlu olduğunu belirtmek isterim. Özellikle güneşli günlerde -ki belirtmek isterim bu fotoğraf Mart ayından- bahçede oturmak daha keyifli oluyor. Genelde sınıf arkadaşlarımla birlikte öğle arasında burada atıştırmalıklarımızı yiyoruz, diğer sınıflardan da aynı şekilde gelenler oluyor. Kolayca tanışıp, arkadaş oluyoruz. Birbirimizin kültürünü tanıma konusunda da inanılmaz bir deneyim oluyor. Çünkü hepimizin ortak amacı İngilizce öğrenmek ve İngiliz kültürü içerisinde bunu harmanlayarak deneyim kazanmak. Dolayısı ile diğer boş zamanlarda genelde birbirimizin kültürünü tanımak çok keyifli oluyor. Bu bahçenin bana birçok arkadaşlık ve birçok farklı deneyim kazandırdığını söylemeden geçmek istemiyorum. Çünkü bu bahçede Çin yemeği de yedim, Fransız esprisi de dinledim, Arapça müzik de dinledim. Dolayısı ile burası tüm dil okulu öğrencilerinin kaynaştığı bir bahçeden çok daha fazlası…

5. Ders sonunda beni neler bekliyor?

5. Ders sonunda beni neler bekliyor?

Az önce bahsettiğim gibi haftanın her günü dersleriniz bittiğinde okul tarafından düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Onun dışında, her cuma günü tüm haftayı değerlendirme niteliğinde egzersiz, oyun ve aktiviteler ile geçiyor. Cuma günü en eğlenceli kısmı benim için bilgisayar egzersizleri yaptığımız zamanlar oluyor. Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan online platform, ders kitaplarımız ile birebir örtüşen konulara daha fazla pratik yapmamıza olanak sağlıyor. Bu platforma 7/24 erişme şansımız var. Cuma günü bizlere dil okulu tarafından sunulan bireysel kullanımımız olan notebooklar aracılığı ile bol bol İngilizce egzersiz yapabiliyoruz. En güzel yanı ise eş zamanlı hocamıza sorarak kendimizi hızlı bir şekilde test etme ve eksiklerimizi tamamlama şansımız oluyor. İngilizce seviyeni interaktif bir şekilde ilerletmek sanırım öğrenmenin en eğlenceli yanı.

Ben İngiltere’de eğitim aldığım Leeds English dil okulunun yöntemlerinden ve programlarından bahsederek sizlere İngiltere dil okulundaki bir günümü açıklamaya çalıştım. Bu açıdan diğer yurtdışı dil okulları da aynı olmasa da benzer şekilde çalışmaktadır. Umarım verdiğim bilgiler sizlere faydalı olmuştur.


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


İngiltere dil okulu ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.